Ara

Tokat'ta astım ve KOAH hastalarının gözdesi: Ballıca Mağarası


Tokat'ın Pazar ilçesinde bulunan Ballıca Mağarası, yaklaşık 18 derece sıcaklığı ve yüzde 54 nem oranı ile bilhassa astım ve KOAH hastalarının ilgisini çekiyor.

Şehir merkezine 26 kilometre uzaklıkta, Pazar ilçesine bağlı Ballıca köyünde bin 85 rakımlı tepede yer alan mağara, Türkiye'nin en büyük ve görkemli mağaraları içinde yer alıyor.


Milyonlarca yılda oluşan sarkıt ve dikitlerle ziyaretçilerin ilgisini çeken ve halen keşfedilmemiş bölümleri bulunan mağara, "havuzlu", "büyük damlataşlar", "çamurlu", "fosil", "yarasalı", "çöküntü", "sütunlar", "mantarlı" ve "yeni" adını taşıyan salonlarıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

Ortalama 18 aşama sıcaklığı ve yüzde 54 rutubet oranı ile de bilhassa astım ve KOAH hastalarının ilgisini çeken mağarayı, 2013'te 55 bin, 2014'te 70 bin, 2015'te 90 bin, 2016'da 95 bin, geçen sene ise 110 bin yerli ve yabancı ziyaretçi gezdi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır, yaptığı açıklamada, Ballıca Mağarası'nın Tokat için mühim bir değer olduğunu söyledi.

Mağarayı ziyaret edenlerin sayısında son yıllarda artış yaşandığını belirten Çakır, "Mağaranın astım ve KOAH hastalarına iyi geldiği söyleniyor. Hastalar kafileler halinde mağaraya gelip bir yada iki hafta boyunca günde 4 ila 7 saat kalıyor" dedi.


Ballıca Mağarası'nı ziyaret edenlerden Kayhan Akbulut ise senelerdir KOAH hastası olduğunu, mağaraya ilk kez geçen yıl geldiğini anlattı.

Bu sene yine geldiğini dile getiren Akbulut, "Mağara hastalığıma iyi geliyor. Geçen sene geldikten sonra kışın asla hastalanmadım. İlaçlarım yarı yarıya azaldı. Nisan ve mayıs aylarında daha iyi geldiği söylendiği için o tarihlerde yeniden geleceğim. Mağarada bir hafta süresince her gün 4 saat kalıyorum" diye konuştu.

Ziyaretçilerden Erdi Erol da annesinin astım hastası bulunduğunu, iyi geleceği düşüncesiyle Ballıca Mağarası'nı ziyaret ettiklerini aktardı.


Mağara görevlisi Emre Eker ise ziyaretçiler içinde astım ve KOAH hastalarının çoğunlukta olduğuna işaret ederek, "İçeride bol oksijen olduğu için mağaranın hastalıklarına iyi geldiğini söylüyorlar. Komşularından mağara hakkında bilgi alıp gelenler var" ifadesini kullandı.Kaynak: Anadolu Ajansı (AA)

25 görüntüleme0 yorum

Hayata ve yaşama dair, sağlık, dizi, film, anne, hamilelik, çocuk, bebek, yemek, ekonomi, bilim, teknoloji, spor, satranç, hayvanlar, kadın, erkek ve daha niceleri hakkında merak edilen tüm içerikler haayat'ta.
İlham ve Yaşam Kaynağınız | haayat

©2020 www.haayat.com

info.haayat@gmail.com

'temizyürek's