Ara

Tekrar Hayatımıza Giren 10 Eski Hobi


Karantina yüzünden, insanlar zaman geçirmenin yollarını bulmakta oldukça yaratıcı olmaya başladı. Ve birçoğu aradığı sonucu geçmişte buldu. Koronavirüs salgını yaşama şeklimizi değiştirdikçe, eski moda hobiler ön plana çıkmaya başladı. Hayat dünyanın birçok yerinde yavaşladı ve insanlar bu sırada kendilerine zaman ayırmaya başladı. İşte örgüden, sıfırdan ekmek yapımına kadar karantina sürecinin yeniden canlanmasına yardımcı olduğu eskide kalmış hobiler.

Çiçek Buketi Düzenleme


Evinizdeki vazo için profesyonel bir buket sipariş etmek yerine, karantinaya biraz renk katmak için çiçekleri kendiniz düzenlemeyi deneyin. Bunun için internette satılan çiçek setleri, bağlama araç gereçleri, simler, vazolar ve yüzlerce yaratıcı ürün var. İlk başta basit bir iş gibi görünse de işin içine girildiği zaman gerçekten birbirinden farklı ve yaratıcı ürünler çıkarabileceğinizi görmek sizi bu işe bağlayabilir. Hobi olarak başlayarak butik bir satıcıya dönebilirsiniz. Ve tabiki Instagram'da güzel kreasyonlarınızı göstermeyi unutmayın!

Japon Kağıt Katlama Sanatı (Origami)


Origami- kağıdı ilginç ve benzersiz kreasyonlara katlama sanatı- 17. yüzyılda Japonya'da popüler hale gelen ve günümüze kadar bitmeyen bir eğlence aktivitesidir. Gerçekten mükemmel bir oyalama, zihninizi ve ellerinizi meşgul eden bir sanattır.

Büyük olasılıkla, bununla daha önce hiç uğraşmadığınız için bu hobide yeniyseniz ve bu sanatı öğretmek istiyorsanız, çok sayıda başlangıç ve ileri seviyelerde internette yayın yapan öğretici var. ​​Bu yayınlardan yararlanarak kısa sürede bu hobinizi geliştirebilirsiniz.


Bahçıvanlık


Zihninizi meşgul etmekten bahçenizi güzelleştirmeye kadar birçok pratik faydası olan bir hobi olan bahçıvanlık için koskoca bir arka bahçesi olmasını elbetteki herkes ister. Ancak yeterli genişlikteki balkonlar ve sabitlenmek şartıyla pencere önü saksıları da bu süreçte çok iş görecektir.


Yeni başlayanlara tavsiyemiz, başlamak için en iyi yollardan biri fesleğen veya nane gibi bir bitki yetiştirmektir. Büyümesi kolaydır ve fazla bakıma ihtiyaç duymazlar ayrıca ev içi ihtiyaçlarda kullanılabilir olduğu için sizi bu işte devamlı olma konusunda motive edecektir.


Sonraki durağınız çilek ve mini limon ağacı olabileceği gibi bu konuda çeşitli tohum seçenekleri sunan Zencefil Organik sitesinden bu konuda doğal ve kaliteli tohumları edinerek kendinizi bir adım daha ileri taşıyabilirsiniz.


Dikiş Yapmak


Dikiş sadece yatıştırıcı bir etkinlik değildir. Ayrıca kendinizi güvenli ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir. Günümüzde insanlar neredeyse en ufak tadilatlar için bile -zamanları olmadıklarını- düşündükleri için terzilere koşarlar. Fakat bu eskide kalmış ev becerisi ufak işler için hiç de zor olan bir şey değil. Başlamak için: "Aileniz için maskelere ihtiyacınız var ama satın alamıyor musunuz? Dikiş makinenizi tozdan arındırın ve kendiniz için bir maske hazırlayın." Dikiş makinası sahibi olmayanlar ise biraz daha fazla zaman ve emek harcayarak bunu ellerinde yapabilir.


Evdeki Fazlalıklardan Kurtulma


Evde olduğumuz bu zamanlar, hem evde alan oluşturmak hem de kullanılmayan iyi durumda olan araç gereç ve eşyaları kullanabilecek yeni insanlara hediye etmek için harika bir an. Çocuğunuz ile birlikte hem onun eşyalarından hem de evdeki ortak eşyalardan kullanılmayanları seçin ve çöpe gitmesi gerekenleri çöpe, yardım kuruluşlarına gitmesi gerekenleri güvenli bir şekilde ilgili yerlere ulaştırın.

Nakış Yapmak


Birçok kişi, çeşitli iğneler ve dikiş türleriyle kumaşa dekoratif tasarımlar uygulama sanatı olan nakış konusunda tutkulu hale gelebiliyor. Yeteneğinizden emin olduğunuzda, ev dekorasyonundan, el işlemeli kıyafetlere kadar her şeyi oluşturabilirsiniz.

Ekmek yapmak


Karantina sırasında herhangi bir sosyal medya platformuna girdiyseniz, çok sayıda ev yapımı ekmek görmüş olmanız muhtemel. Bunun nedeni muhtemelen bir şeyler pişirmenin kanıtlanmış bir stres giderici olmasıdır.

Geçtiğimiz iki ayın tüketim şampiyonu maya ve un olmasına şaşırmamalı. Yüzde 300’den fazla artan tüketim ihtiyacı ile maya marketlerde en çok aranan ürün oldu. Tabi ki bunun sebebi evde ekmek ve pide yapımındaki artış. Sizde Ev Yapımı Nefis Ekmek Tarifi arıyorsanız bu adresimizden veya Ramazan Pidesi Tarifi arıyorsanız bu adresimizden ulaşabilirsiniz.


Örgü Örmek


Karantina, atkıları ve kazakları gerçekten bitirmek için mükemmel bir fırsat. Bu hobiniz sizi rahatlatmasının yanı sıra kullanabileceğiniz ürünler sunması açısından en gözde maddemiz olabilir. Ayrıca örgü işi sizi stresten ve endişe verici duygulardan uzaklaştıracaktır adeta bir terapi olan örgü örme hakkında 2012 yılında İngiltere’de bir araştırma yapıldığında, kişilerin stres seviyelerinde gözlenebilir büyük düşüşler olduğu tespit edilmiştir.


Yapboz oyunları oynamak


Örgü gibi, bir bulmaca üzerinde çalışmak da sizi endişe duygularından uzaklaştırabilir. Ayrıca ailenizle beraber bu işi yapmak son derece keyiflidir.

Bir bulmacada neler olup bittiğine gerçekten odaklanıyorsunuz, çünkü bir evin çatısı veya gökyüzündeki bir bulut parçasını bulmaya çalışıyorsunuz. Bu gerçekten çok dikkat ve odaklanma gerektiriyor.


Masa ve kart oyunları oynamak


Görüntülü sohbetler, futbol maçları, TV şovları, diziler, filmler ve popüler olan tüm etkinlikler bu zamanda biraz geri planda kaldı ve insanlar eski usul oyunlara ve eğlence biçimlerine döndüler. Umarız bundan sonra da ekran başında geçen zamanlar azalarak gerçek mekanlarda, gerçek insanlarla paylaşılan zamanı değerli kılan oyunlar oynanmaya devam ederiz.


“Oyunlar insanlarla bağlantı kurmanın ve zihninizi hayatın endişelerinden tamamen çıkarmanın en kolay yollarından biridir, çünkü meşgul olmanız ve oyunda kalmanız gereklidir”. İşte tam da bu yüzden eğlenirken sizi geliştirecek yüzlerce masa oyunu bulabilirsiniz.


haayat.com - Elif TEMİZYÜREK

#hobi #dikişnakış #yapboz #tohum #origami


119 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Hayata ve yaşama dair, sağlık, dizi, film, anne, hamilelik, çocuk, bebek, yemek, ekonomi, bilim, teknoloji, spor, satranç, hayvanlar, kadın, erkek ve daha niceleri hakkında merak edilen tüm içerikler haayat'ta.
İlham ve Yaşam Kaynağınız | haayat

©2020 www.haayat.com

info.haayat@gmail.com

'temizyürek's