Ara

Türkiye'de Var Olan İşsizlik Sorunu

Uğur POLAT

ugurpolat604@gmail.com


Bir birey mevcut yasadaki kanunlara göre; herhangi bir fiyat miktarında çalışmayı kabul edip ve bu işi arayıp bulamaması halinde işsiz olarak tanımlanır.

Türkiye İstatistik Kurumu’ nun verilerine göre ise “İşsiz” sayılabilmek için bazı maddeleri taşıyor olmak gerekmektedir.

İşsizlik kavramını açıklayacak olursak 15-64 yaş grupları arasında iş arayan fakat çalışmayan kişilerin tanımlamasıdır.(15-64 yaş grubu Faal Nüfus anlamına gelir.)

İstihdam kavramı ise işsizlikle beraber ele alındığında belli bir dönemde çalışıyor olan toplam iş gücü miktarını ifade etmektedir. Tam istihdam ve eksik istihdam olarak ikiye ayrılır.


Türkiye’de İşsizliğin Nedenleri

Geçtiğimiz her yıl artmakta olan nüfus ve iş gücünün mevcut arzı ile enflasyonun artması nedeniyle ortaya çıkan birçok iş yeri kuruluşunun kapanması ya da işçilerini işten çıkarması Türkiye’de ki işsizlik nedenleri arasında yer alır. Köyden kentlere olan göçler ile tarımdaki makineleşme durumu nedeniyle ortaya çıkan gizli işsizlikler ve ekonomik büyüme hızının azalması da bu nedenler arasında büyük bir paya sahiptir. Ülkemizde uygulanan eğitim sistemi de işsizlik durumunun artmasına neden olmaktadır.


Türkiye’de İşsizliğe Karşı Alınabilecek Önlemler

Kısa vadede daha sağlıklı ve planlı bir sanayileşme politikası belirlenerek doğal kaynakların fazlaca yer aldığı bölgelerde üretim alanları kurmak ve bu sanayileşme politikasında yatırımcıları teşvik edici unsurlar sağlanmalıdır.

Uzun vadede ise toplumu, nüfus planlaması için daha bilinçli bir şekilde hareket etmesine yöneltecek girişimler sağlanmalıdır. Nüfus böyle hızlı bir şekilde artmaya devam edecek olursa işsizlik durumunda bir azalma meydana gelmeyecektir.

187 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Hayata ve yaşama dair, sağlık, dizi, film, anne, hamilelik, çocuk, bebek, yemek, ekonomi, bilim, teknoloji, spor, satranç, hayvanlar, kadın, erkek ve daha niceleri hakkında merak edilen tüm içerikler haayat'ta.
İlham ve Yaşam Kaynağınız | haayat

©2020 www.haayat.com

info.haayat@gmail.com

'temizyürek's