Ara

Sosyal İzolasyon Döneminde Beslenme ve Kilo Kontrolü

SOSYAL İZOLASYONDA SAĞLIKLI BESLENME

Mecbur olmadıkça evden çıkmadığımız bir sosyal izolasyon sürecindeyiz. Gün içinde duygusal açlık ve gerçek açlık kavramları karışmış durumda. Gerçekten aç olmasanız bile kendinizi buzdolabının önünde yemek yerken veya tarifler denerken buluyor olabilirsiniz. Bu dönemde kilo kontrolünü sağlamak adına beslenme önerilerim olacak.


o Her dönemde olduğu gibi sağlıklı beslenme ile yeterli bir şekilde ihtiyacınız kadar beslenmek en kilit noktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi adına da mevsimine uygun meyve ve sebzelere günlük beslenmenizde yer verin. o Güne geç başlıyor olsanız bile , kahvaltı yapmanızı öneririm.Güne zinde başlamanızı ve gün içindeki iştah regülasyonunu sağlamaya yardımcı olacaktır. o Gün içinde ana öğünler arasına, ara öğünler eklemeniz önemli.İştah kontrolüne yardımcı olacaktır. o Ara öğünlerde taze/kuru meyveler, yanında yağlı tohumlar(ceviz,badem) veya süt grubundan besinler ekleyebilirsiniz. o Ana öğünlerinizde eğer öğlen ve akşam yemeği yiyorsanız birinin et diğerinin sebze olması veya her iki öğününde sebze olmasına dikkat etmelisiniz. o Haftada 1-2 kere kuru baklagil tüketmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. o Bu süreçte mutfakta vakit geçirip tarifler denemeyi hepimiz çok sevdik fakat nasıl olsa şekersiz/fit tarifler yaptım, istediğim kadar yiyebilirim diye düşünmeyin.Bu tariflerin kalori içeriği sıfır değildir sadece sağlıklı ve besleyici içeriklere sahiptir.Porsiyon kontrolü hayat kurtarır o Balık tüketme alışkanlığınız varsa ve seviyorsanız haftada 1-2 kere tüketmenizi öneririm. o Gece geç saatlerde uyumaya başladıysanız saatleri olabildiğince erkene çekip, güne erken başlamanızı tavsiye ederim. Sağlıklı bir uyku ile iştah hormonlarının salınımı da düzene girecektir. o Can sıkıntısından sürekli bir şeyler yeme isteğiniz geliyorsa öncelikle kendinize ‘gerçekten aç mıyım’ diye sorun.Kafanızı meşgul edecek başka şeyler ile ilgilenin, kendinize çay/kahve yapın ve bol su tüketin.Unutmayın bu tür tatlı istekleri geçicidir, kendi iç sesinizi dinlemeniz bu süreçte çok önemli

Herkese sağlıklı günler

44 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Hayata ve yaşama dair, sağlık, dizi, film, anne, hamilelik, çocuk, bebek, yemek, ekonomi, bilim, teknoloji, spor, satranç, hayvanlar, kadın, erkek ve daha niceleri hakkında merak edilen tüm içerikler haayat'ta.
İlham ve Yaşam Kaynağınız | haayat

©2020 www.haayat.com

info.haayat@gmail.com

'temizyürek's