Ara

Psikolojiye Köklü Bir Reform Yapan Deney: ''Rosenhan Deneyi''

David L. Rosenhan Amerikalı bir psikolog, 1973 yılında Science dergide yayınlanan deneyine Rosenhan deneyi denerek tüm dünya ile paylaşılmış.


Bu deneyde Rosenhan, psikiyatri teşhislerin ne denli güvenilir olduğunu sorgulamak için çok kapsamlı bir deney planlıyor. Deneye göre Rosenhan 8 kişilik bir ekip oluşturuyor ve bu ekipte sadece psikolog, psikiyatri ve pediatri uzman kişileri bulunuyor.


Deney ekibi Amerika Birleşik Devletlerinde birbirinden farklı olarak hastanelere giderek ''Ses Halisünasyonu'' şikayetleri olduğunu aktarıyorlar. İstinasız hepsi hastanelere hasta oldukları tanısıyla kabul ediliyor ve yataklı tedavilerine başlanıyor.


Ekip hastaneye alındıklarından sonra günlük hayatlarında nasıllarsa o şekilde tamamen normal davranıyorlar. Bu sırada hastane doktorları onların tedavilerine devam ederek, 2 aya yakın bir süre teşhisli hasta sınıfında dosyalarına bulguları işlenerek sözde hastaların normal bireyler olduğunu anlamayarak kitaplara konu olacak deneyin başarılı olmasında en büyük rolü üstleniyorlar.


Grubun tamamı hastanelerinden taburcu olduktan sonra ünlü psikolog Rosenhan deneyi açıklıyor.


Hastaneler ise olan bitenden sonra net bir şekilde tanıların doğru olduğunu savunarak sözde 8 hastanın gerçekten hasta olduklarını savunuyorlar.


Deneyin ilerleyen bölümü ise hastanelerin bu ısrarlı savunmalarından dolayı Doktor Rosenhan'ın ününü tüm dünyaya yaymasına sebep oluyor. Hastanelerin meydan okumaları ve net bildirilerine karşın Rosenhan, önündeki 3 ay boyunca bir veya birden fazla sahte hastayı bu hastanelere göndererek sonuçlarını görmek istediğini söylüyor.


Psikoloji literatürüne adını kazıyacak olan Rosenhana yenilmek istemeyen hastaneler, dikkat kesilerek her gelen hastalarına tüm doktorları tarafından bir dizi test uygulayarak sahte hastaları bulmak için çalışmalar başlatıyorlar.


Hastaneler, kendilerine başvuran 193 hastanın 41'inin kesin hasta 42 hastanın ise şüpheli kategorisinde olduğunu bildiriyorlar.


Tüm bunların üzerine planlayarak başladığı deneyini hastaneler sayesinde efsaneleştiren David L. Rosenhan'ın ise açıklaması şu şekilde oluyor: '' Bu üç ay boyunca hastanelerinize hiç kimseyi yollamadım.''


Neredeyse 50 yıl olmuş olan bu deney: Psikolojiyi köklü bir şekilde değiştirdi..

26 görüntüleme0 yorum

Hayata ve yaşama dair, sağlık, dizi, film, anne, hamilelik, çocuk, bebek, yemek, ekonomi, bilim, teknoloji, spor, satranç, hayvanlar, kadın, erkek ve daha niceleri hakkında merak edilen tüm içerikler haayat'ta.
İlham ve Yaşam Kaynağınız | haayat

©2020 www.haayat.com

info.haayat@gmail.com

'temizyürek's