Ara

Nasıl İyi Bir Ebeveyn Olunur ve Başarılı Çocuklar Nasıl Yetiştirilir?

Her anne baba başarılı çocuklar yetiştirmek ister. Bu başarı kariyer ile sınırlı olmamakla birlikte hayatın içinde başkalarını sevebilen, iletişim kurabilen, iyi ahlaklı, yaşam tutkusu olan, amacını bulan, çevresine ve topluma faydalı bireyler yetiştirmektir.

Her ebeveynin idealleri ve başarı tanımı farklı olabilir çünkü her ailenin değerleri farklıdır. Öncelikle aileniz için ideallerinizi tanımak ve amaç sahibi olmak önemlidir. Çocuk yetiştirirken amaç ve misyon sahibi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.


iyi bir ebeveyn olma yolunda neler yapabiliriz? Başarılı çocuklar yetiştirmek için nelere dikkat etmeliyiz? Sizin için derledik, buyurun bakalım...Duyarlı OlunSon 30 yıllık süreçte birçok çalışma yapıldı. Bu çalışmalardan en önemlisi ise Amerikan Tabipler Birliği Psikiyatri Dergisinde yayınlandı. Yaşamda başarılı olma yeteneğini değerlendirmek için 30 yıl boyunca altı yaşında 2500’den fazla çocuğu takip ettiler. Bulgular, daha az başarılı olan yetişkinlerin genç yaşta dikkatsiz olduğunu göstermiştir.

Bu çalışmada dikkatsizlik, zayıf paylaşım becerileri, odaklanma da eksiklik, başkalarını suçlama, saldırganlık ve yüksek endişe gibi çeşitli değişkenler tanımlanmıştır. Ebeveynler olarak çocuklar üzerinde bu davranışları azaltmak için onlara paylaşmayı, odaklanmayı saldırganlık ve endişe edilen konuları ele almayı ve başarılı yetişkinler olmaları için onlara yardımcı olmamız gerekiyor


Örneğin, çocuğunuzun veli toplantısına katıldınız ve öğretmenine çocuğunuzun endişeli olduğunu söylediniz, bu orada bir fikir olarak çıkmanızdan başka bir işe yaramayacaktır. Eğer böyle bir durum tespitiniz varsa çocuğunuza yardım etme amaçlı onu bir danışmana veya terapiste götürmelisiniz. Endişenin boyutu belki de korktuğunuz gibi değildir, durum sadece kızınızın okulda arkadaş edinmesindeki zorluklardan kaynaklıdır. Terapist kızınızın duygularında temel soruna inip ona nasıl arkadaş edinileceği konusunda bazı değerli fikirleri öğretecektir.


Çocukların başarılı olmasında endişe ve saldırganlık gibi davranışlarla başa çıkmanın rolü oldukça büyüktür. Çocuğunuz bu davranışları sergiliyorsa, gelecekte başarıları uğruna onlara ihtiyaç duydukları yardımı alın.


Çocuklarınızın Yanında OlunBaşarılı çocuk yetiştirmenin diğer bir ipucu da çocuklarınızın yanında olmaktır. Çocuklar oyuncaklarından ve eşyalarından ziyade ebeveynlerinden zaman ve ilgi görmeyi tercih eder.


Bu konuyla ilgili yapılan çalışmalarda, çocukluk döneminin başlarında hassas anne bakımına sahip olan çocukların zihinsel olarak başarılı olma olasılıklarının daha yüksek (daha yüksek eğitim düzeylerine sahip) ve yetişkinler olarak sosyal açıdan daha yetkin oldukları bulunmuştur. Bu, çocukların gençken ebeveynleri ile sevgi dolu ve hassas etkileşimlerde bulunmasının çok önemli rolü olduğunu göstermektedir. Çocuğun gelişimini ve ileri ki süreçte nasıl bir yetişkin olacağını belirler.


Hassas bakım, sevgi ve dikkatle gösterilen küçük çocukların ileriki süreçte başarılı olma olasılığı daha yüksektir. Bir ebeveynin evde kalmasının tüm aileler için bir seçenek veya en iyi seçenek olmadığını biliyoruz. Ama gerekli özveride bulunulmalı ve bu vakitler çocuklar için yaratılmalıdır. Ebeveynler, çocuklarının yaşamlarında ilk doğal destek hattı olmalıdır.


Çocuklarınızın size ihtiyacı var. Sadece bir kere çocuk oluyorlar. Duygusal, sosyal ve zihinsel olarak nasıl geliştiklerini etkileme yeteneğinizle onlara bir fırsat kapısı açmış olacaksınız. Çocuklarınızın yanlarında, bir adım ötelerinde olun. Böylece yapılan araştırmalar baz alınarak, çocuklarınızın özellikle yaşamlarının ilk yıllarında gelişmeleri üzerinde olumlu bir etki oluşturabilirsiniz.Başarılarını Taktir EdinÇocukların kendilerini geliştirmesine yardımcı olmanın en iyi yollarından biri, başarılarını değil çabalarını övmektir. Çabalarını överseniz, başarısız olduklarında, durumdaki iyiliği hala anlayabilirler ve kendilerini başarısız gibi hissetmezler.


Çocuklar övülmelidir. Örneğin ayakkabılarını bağlamayı veya bisiklet sürmeyi öğrendiklerinde ya da herhangi bir başarıya ulaşacakları zaman kendi değerlerini ve güven duygularını geliştirirler. Bu süreçte onları cesaretlendiren cümleler kurup, çabalarını görüp onları takdir ederseniz kendilerini başarısızlıktan geri alabilirler.

Çocuklarınızla konuştuğunuz sözcüklere dikkat edin. Asla değersiz, anlamsız veya tembel oldukları söylenmemelidir. Bu söylemleri kalben kodlayacaklar ve ileriki süreçte olumsuzluklara sebep olacaktır.


Çocuklar, kendilerine inanmak için olumlu sözlere ihtiyaç duyarlar. Çabaları övgüyle karşılanan, cesaretlendirilen çocukların kendilerini geliştirme olasıkları daha yüksektir. Bu başarının büyük bir göstergesidir. Olumsuz mesajlardan ve onları küçümsemekten kaçınarak gelişim sürecine yardımcı olabilirsiniz.Onlara Evde Çalışmayı ÖğretinBaşarılı insanlar genellikle çalışkan insanlardır. Çocuklara çalışmayı öğretmek öncelikle evde başlar. Çocukların iyi bir iş ahlakı geliştirmeleri ve yetişkin olarak başarılı olabilmeleri için ekibin bir parçası olmayı öğrenmeleri gerekir.


Ev işleri yapmak sadece ebeveynler ve bakıcılar için iş yükünü almakla ilgili değildir. Aynı zamanda çocuklara sorumluluk öğretmek, aile işlerinde ve iş yükünde rolleri üstlenmekle ilgilidir.


Wall Street Journal'da tartışılan araştırmalar çocukların düzenli olarak ev işlerini yaptıklarında yetişkinler olarak daha başarılı olduklarını gösterdi. Bununla birlikte, araştırmalar, az sayıda ebeveynin çocuklarına düzenli ev işleri yaptığını göstermiştir. Çocuklara ev işleri verilmelidir. Bu işlerin birçok faydası vardır.

  • Her şeyin karşılıksız olmadığını,

  • Bir ekibin parçası olduklarını,

  • Yaptıkları işten sorumlu tutulduklarını,

  • Ev işleri yaparak çok çalışmayı.

  • Evlerine saygı duymayı öğrenirler.


Ders dışı faaliyetler ve ödevler önemlidir. Bununla birlikte, çocuklara ev işleri yoluyla sıkı çalışmalarını öğretmek önemlidir. Çocuklarınızın ev işlerine katılamayacak kadar meşgul olmalarına izin vermeyin. Ev işleri, gelişiminde ve yetişkin olarak başarılı olma yeteneklerinde onlara yardımcı olacaktır.Örnek Bireyler OlunBaşarının bir örneği olmak, çocuklarınıza nasıl başarılı olabileceklerini modellemenin en iyi yollarından biridir. Çocuklar için birincil rol modeli, genellikle ebeveynleridir. Bu nedenle, çocuklarımızın başarılı olmasını istiyorsak, yukarıdaki başarı ile bağlantılı davranışları modellememiz gerekir.


Güven, saygı, bağımsızlık, iş birliği ve nezaket, eylemlerimizle çocuklara öğretmemiz gereken davranışlardır. Çocuklarımız yaptığımız her şeyi kopyalar. Bir masa oyununda hile yaptığımızı görürlerse, hile yapmanın iyi olduğunu öğrenirler. Eğer yabancılara saygısız bir şekilde yaklaşım sergilersek, bu şekilde davranmanın iyi olacağını düşünürler. Yaptığımız her şeyde çocuklarımıza örnek oluyoruz. İyi bir karakterin olumlu bir modeli olan, çok çalışan, neşeli, çevresine saygılı bireyler olduğumuzda çocuklarımızın da bu yönde etkilenmesine yardımcı olur ve doğru bireyler yetiştirme şansınız daha yüksektir.


Çocuklarımızın başarılı olmasını istiyorsak, onlara başarıyı modellememiz gerekir. Sadece sonuçta değil, süreçte de. Bu, siz ebeveynlerin başarı ile uyumlu, kişisel nitelikler ve karakter özellikleri sergilemeniz anlamına gelir.haayat.com - Elif TEMİZYÜREK

#ebeveyn #başarı #çocuk #yetiştirme #güven

75 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Hayata ve yaşama dair, sağlık, dizi, film, anne, hamilelik, çocuk, bebek, yemek, ekonomi, bilim, teknoloji, spor, satranç, hayvanlar, kadın, erkek ve daha niceleri hakkında merak edilen tüm içerikler haayat'ta.
İlham ve Yaşam Kaynağınız | haayat

©2020 www.haayat.com

info.haayat@gmail.com

'temizyürek's