Ara

Nar Kabuğunun Faydaları Nelerdir ?

Neredeyse herkesin umursamadığı, çöpe attığı nar kabuğunun faydaları sizi şok edecek. Artık çöpe atmadan evvel en az iki kere düşünmelisiniz. Nar kabuğunun faydaları sıralamakla bitmez ama bazılarını daha doğrusu bu zamana kadar faydası ispatlanmış olanları sizin için derledik.


Araştırmalarla faydaları desteklenmiş ve gün geçtikçe yeni bir faydası bulunan. Faydaları saymakla bitmeyen antioksidan açısından çok zengin olan narın kabuğu da sağlığınız üzerinde oldukca etkili. Nar kabuğunun başlıca yararları; fena (kötü) kolesterolü düşürmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve birçok kanser türüne karşı koruyucu olması ön plana çıkıyor.

Nar kabuğu yararları birçok hastalık riskini azaltacak ve fena (kötü) kolesterol seviyesini düşürecek düzeyde güçlü antioksidanlar olan flavonoidler, proantisiyanidler ve fenolik bileşikler içeriyor. Bu içeriğiyle özellikle kalp hastalıklarını önlemede büyük katkı sağlıyor. Amerika da kalp hastalıklarının ölümle sonuçlanma payı arttıkça, bu fena gidişata dur demek amacıyla meydana getirilen çalışmalarda kullanılan nar kabuğunun kalp hastalıklarının neden olduğu ölüm oranını azalttığı saptanmıştır.

Sağlıklı bir rejim ve ehil egzersiz ile günlük beslenmenize bu mucizevi meyve ve kabuğunu da ekleyip düzenli olarak tüketen herkes yasam kalitesindeki farkı hissedecektir. Geçmiş zamanlara bakıldığında özellikle Hindistan’da yaşayan insanların hastalıklardan korunmak için nar kabuklarını minik parçalar halinde doğrayıp güneşte kurutarak tükettikleri saptanmıştır.

Geçmişte meydana getirilen çalışmalar nar kabuğunun kaynatılarak içilmesinin sakinleştirici etkisi üzerinde dururken bu formun ayrıca dizanteri, ishal, bağırsak solucanları ve daha birçok hastalıkta yararlı olduğu kabul edilmiştir. Bulabilirseniz 0 doğal nar çekirdeği hasım kullanmanızı öneririm. Ancak nar çekirdeği yağı bulamazsanız en azından nar çekirdeği aslı içeren bakım kremlerinden kullanabilirsiniz. Bu kremlerin üretiminde kullanılan nar çekirdeği aslı çok fazla işlemden geçtiği için hususi durumunu büyük miktarda yitirir ama asla yoktan iyidir.

Taze narla cilt bakımı yapmak içinse 1 tane büyük narın kabuğunu paklayın ve geri kalan çekirdekli kısmı miksere atarak yoğun bir sıvı kıvamına gelinceye kadar makineyi çalıştırın. Daha sonrasında sıvı narı boyun bölgesi de dahil olmak suretiyle bütün yüzünüze yayın. 20-25 dakika kadar kurumasını bekledikten sonrasında ılık suyla yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Narın cildinize yararını gösterebilmesi için minimum 2-3 hafta bu uygulamayı 2-3 günde bir yine edin.

Malzemeler: Yarım su bardağı güneşte kurutulmuş nar kabuğu, 1 çorba kaşığı kimyon tohumu, yarım su bardağı kefir yada probiyotik yoğurt, tat vermesi için kaya tuzu

Hazırlanışı: Nar kabuklarını 30 dakika sıcak suda beklettikten sonrasında tüm malzemelerle beraber homojenize bir karışım olana kadar blender ile öğütün ve içerisine tat vermesi için tercihe bağlı olarak kaya tuzu ekleyebilirsiniz.

Kullanım dozu nasıl olmalı?: Bu karışımı ishal, dizanteri, kolit, hemoroid ve mide ağrısı durumunda bir günde 3-4 kere, 1/2 su bardağı ölçüsünde kullanabilirsiniz. Nar kabuğu, tanen içeriğiyle fazlaca güçlü bir astrenjandır (kanamayı durduran ilaç). Böylelikle bağırsaklardaki inflamasyonu azaltır, hemoroid kanamalarını önler ve intestinal sistemdeki bütün kanamaları durdurucu özelliği vardır.

Kısaca intestinal sistem rahatsızlıkları, kalp hastalıkları ve birçok kanser türüne yakalanma riskini azaltmak ve/yada tedavilerin etkinliğini artırmak için günlük beslenmenizde yeşil çayın yerini nar kabuğu çayının da almasını öneriyorum. Yapılan emekler günde 2-3 fincan nar kabuğu çayının genel sağlık üstünde olumlu etkilerinin ciddiye katılımı gerektiğini gösteriyor.Kaynak: www.sozcu.com.tr

19 görüntüleme0 yorum

Hayata ve yaşama dair, sağlık, dizi, film, anne, hamilelik, çocuk, bebek, yemek, ekonomi, bilim, teknoloji, spor, satranç, hayvanlar, kadın, erkek ve daha niceleri hakkında merak edilen tüm içerikler haayat'ta.
İlham ve Yaşam Kaynağınız | haayat

©2020 www.haayat.com

info.haayat@gmail.com

'temizyürek's