Ara

Muhabbet Kuşları Özellikleri Nelerdir ve En Uygun Mama Hazırlama Tarifi


Muhabbet kuşu genellikle “bakımı basit” olarak düşünülür, ancak bu sosyal kuş, papağanlar kadar özen ve dikkati hak eder. Muhabbet kuşları oynamayı sever, yiyecekleri sever ve konuşma yeteneği açısından herhangi bir papağanla rekabet edebilirler.Muhabbet Kuşlarında Bakım ve Beslenme


Muhabbet kuşları iyi bir bakımla 7 ila 15 yıl arasında yaşayabilir, ancak kötü muamele, kazalar veya uygun kuş bakımı hakkında bilgi eksikliği nedeniyle ortalaması genellikle yedi'den azdır.


Ne yazık ki bu küçük kuş genellikle evden atılan bir evcil hayvan olarak görülüyor çünkü ucuz(!). Tüm canlılar gibi muhabbet kuşları da veterinerlik bakımı gerektiren obezite, tümörler ve karaciğer, ayak bozuklukları, pullu yüz ve bağırsak parazitlerine eğilimlidir.


Çoğu muhabbet kuşu, esas olarak basit evde yapılan çok sağlıklı yiyecekler ile uzun bir ömür yaşayabilir. Zahmetsiz olarak kısa bir sürede hazırlanan bu yiyecekler için YouTube üzerinden yayın yapan çok kaliteli içerikleri ile anlaşılır bir şekilde izleyicisine sunan GEVEZE HOBİM (GEVEZE KUŞ DÜNYASI) kanalı Muhabbet Kuşu sevenler için tam bir bilgi kaynağı. Abone Olarak Muhabbet kuşunuzu düzgün beslemek için basit ve sağlıklı yolları ve diğer tüm bakımları bu kaynakta bulabilirsiniz.

Aşağıda Geveze Hobim kanalına ait besleyici bir tarifi bulabilirsiniz:


Malzemeler :


  • Haşlanmış yumurta

  • Rendelenmiş havuç

  • İki üç adet bebe bisküvisi

  • İki yemek kaşıgı irmik

Yapılışı:


İlk önce yumurtalar bir kapta çatalla ezilir.

Daha sonra bebe bisküvisi, ardından irmik en sonda havucu rendeleyip karıştırınız.


Faydaları:


Faydaları ise kuşların tohumlardan alamadığı besinleri yüksek oranda alması, B vitamini C vitamini ağırlıklı olarak diğer vitaminlerden yararlanması, kuşların sağlıklı ömrünü uzatması ile beraber tüyleri gözle görülür bir şekilde parlaklaştırması. Üretimdeki kuşlara iki üç güne bir. Tek bakılanlara haftada bir kez verilmesi uygundur.
Muhabbet Kuşlarının Geçmişi


Muhabbet kuşunun evlerimize gelme hikayesi ise çok eskilere dayanır. Doğa Uzmanı John Gould ve arkadaşı Charles Coxen, 1838'lerde Muhabbet Kuşu’nu ana vatanı olan Avusturalya’dan, Avrupa'ya getirdi.


Avrupalılar, kolayca yetiştirilen ve arkadaş canlısı olan bu kuşla resmen büyülenerek onları zengin evlerde bir evcil hayvan haline getirdi. 1850 yılında Belçika'daki Antwerp Hayvanat Bahçesinde sergilendi ve sadece zenginlerle değil sıradan halk arasında da popülerlik kazanmaya başladı.


Avustralya, 1894'te Muhabbet Kuşları ihracatını yasakladı ve Avrupalılar, hobiye devam etmek için mevcut stoklarını üretmek zorunda kaldılar. Muhabbet kuşu 1920'lerin sonunda Amerika kıtasına ulaştı, ancak 1950'lere kadar gerçek bir popülerlik yaşamadı. Bugün, dünyanın en popüler kuşu ise Avusturalya'dan tüm dünyaya yayılmış olan muhabbet Kuşlarıdır.
Muhabbet Kuşlarının Doğal Yaşam Alanı

Muhabbet kuşu Avustralya'ya özgüdür, burada büyük sürülerde yaşarlar ve otlaklara hakimdir. Vahşi muhabbet kuşları bugün evcil hayvan dükkanlarında gördüğümüz kuşlara benzer, ancak daha küçük ve sadece belli bir renkte yeşil olarak bulunur.Muhabbet Kuşlarında Kişilik ve Davranış


Muhabbet kuşu genellikle bir evcil hayvan olarak bilinirler. Özellikle çiftler halinde veya bir kolonide olurlarsa, sadece uzaktan izlenmesi gereken bir evcil hayvan olurlar. Kendilerine tehdit görürlerse oldukça hırçınlaşabilirler. Ancak kolayca elle evcilleştirilir ve hatta sahibine sadık, sevgi dolu küçük bir arkadaş olabilir.

Muhabbet kuşları, çocuklar onlara saygılıysa, onlarda çocuklarla iyidir. Oysaki bu küçük kuşlar kolayca küçük bir çocuğun kurbanı olabilir, çocuklar çok kolay bir şekilde bu dostlarımıza istemeden zarar verebilmektedir. Herhangi bir evcil hayvanla çocukların oynaması için her zaman yetişkin gözetimi önerilir. Bu kuşun gagası, diğer kuşlar kadar güçlü değildir, ancak alışılmadık küçük çocuklara ufak zararlar verebilirler. Tabiki bu sorun sorumlu bir ebeveynlikle kısa sürede aşılabilecek ufak bir sorundur.
Konuşma Özellikleri


Muhabbet kuşu, papağanlardan sonra en iyi konuşan kuştur, kelimeleri, cümleleri ve ıslıklarını kolayca öğrenebilir. 1.700'den fazla kelimeyi tekrar eden bir muhabbet kuşu iyi bir yetiştirici elinden çıkabilir! Erkek muhabbetler en iyi konuşmacılardır, dişiler ise daha fazla oranla ıslık çalabilmektedirler.Muhabbet Kuşlarının Sağlık ve Genel Koşulları


Muhabbetler, tümörler, guatrlar (iyot eksikliğinden dolayı) ve pullu yüz ile ilgili diğer durumlara eğilimlidir.


Çoğu insan standart yeşil, mavi, sarı ve beyazdan memnun olsa da, daha farklı mutasyonlar hobi yetiştiricileri aracılığıyla elde edilebilir.


Muhabbet kuşları olgunlaştıklarında yaklaşık altı ila sekiz aylık olana kadar arasındaki farkı belirlemek kolaydır.


İngiliz şov muhabbet kuşu da popüler bir muhabbet kuşudur. Bu evcil hayvan Amerikan muhabbet kuşundan çok daha uzun olmamasına rağmen neredeyse iki kat büyüklüğünde görünür. Her ikisi de eşit derecede iyi evcil hayvanlardır. İngiliz muhabbet kuşu Amerikan muhabbet kuşunun ömrünün yaklaşık yarısına sahiptir, çünkü çoğu zaman kendiliğinden doğururlar.

100 görüntüleme1 yorum

Hayata ve yaşama dair, sağlık, dizi, film, anne, hamilelik, çocuk, bebek, yemek, ekonomi, bilim, teknoloji, spor, satranç, hayvanlar, kadın, erkek ve daha niceleri hakkında merak edilen tüm içerikler haayat'ta.
İlham ve Yaşam Kaynağınız | haayat

©2020 www.haayat.com

info.haayat@gmail.com

'temizyürek's