Ara

Koronavirus Sırasında Diş Hekimine Gitmeden Önce Almanız Gereken 7 Önlem

Koronavirüsün salgın olduğu bu dönemlerde bazı hastalıkların tedavisi için sağlık kuruluşlarını arayarak (sanal doktor randevuları ile) bizzat hastanın yanına gidilip muayene olma durumu olmakta, ayrıca hasta için tele tıp yoluyla yapılacak birçok alternatif olmasına rağmen, bugünlerde oluşan ağrılı diş sorunlarını çözmek için maalesef diş doktorunun ofisine gitme zorunluluğu doğabiliyor.


Sizde diş hekimlerine gitmeden önce ne gibi önlem almalıyım sorusunu soruyorsanız sizler için 7 tane önlemi sıraladık.


Diş hekimliği alanında dişin ağız, solunum ve tükürüğe yakınlığı nedeniyle virüs kapma olasılığı yönünde en yüksek risk grubunu teşkil ettiğine dikkat çekilmektedir.


Koronavirüs pandemisi sırasında hastanın ağrılı diş sorununun çözümü amacıyla diş doktoruna gitmeden önce herkesin hijyenik ortamda muayene olabilmesi için bazı önlemlerin alınması gerekliliği vardır.


Diş hekimi koltuğuna oturulduğunda maalesef sosyal mesafenin mümkün olmaması nedeniyle, muayenehaneye gitmeden önce yapmanız gereken yedi önlemi muhakkak bilmemiz lazımdır.


1) Test Edin: Diş Hekiminin muayenehanesine gitmeden önce artık hızlı ve erişebilir testler sunan birçok yerde virüs testi yaptırabilirsiniz. Bu Diş Hekimleri için içeri girmenize izin verilmeden önce önemli bir ilk adım olabilir. Test sonuçları siz ve doktorunuz açısından muayenenizi kolaylaştıracak bir etken olacaktır.


2) Ateşinizi Ölçün. Randevunuzdan önce koronavirüs semptomunuz olmadığından emin olmak için mutlaka ateşinizin ölçülmesi gereklidir. Eğer ateşiniz fazla ise randevunuzu yeniden planlamanız gerekmektedir. Muayene koltuğuna oturmadan önce doktorunuz tarafından ağzın gargara ile yıkanması istenecektir.


3) Diş Hekiminizin Ofisine Sorular Sorun. Farklı muayenehanelerde farklı önlemler alınabileceğinden randevunuza gelmeden önce Ofisi aranacak ve Diş Hekiminizin özel protokollerini hazırlamasına yardımcı olunacaktır. Muayenehaneye gitmeden önce Diş Hekiminin uyguladığı protokolü tartışmak, her şeyin daha sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır.


4) Soruları cevaplamaya hazır olun. Genel Hasta Anket Formunuza ek olarak, birçok Diş Hekimi Covid-19 ile ilgili sorular soracaktır. Bu sorulardan bazıları şunlardır: “Muayenehaneye gelmeden önce COVID-19 için pozitif test eden herhangi biriyle temas kurdunuz mu?”, “Grip benzeri bir şey sergilediniz mi?”, “Başka sağlık sorunlarınız var mı?”, Bu ve buna benzer sorulardan alınacak cevaplar COVID-19 olan herkesin veya ofise gelme riski yüksek olanların tutulmasına yardımcı olur.


5) Ağız Sağlığınızı (Hijyeninizi) Artırın. Koronavirüs hala yaygın olsa da, mümkünse dişlerinizin mükemmel bir şekilde bakımını yapmanız gereklidir. Bu Diş Hekiminizin ofisine gittiğinizde mevcut sorununuzu çözmek ve ofise geri dönmemeniz açısından önem gerektiren bir durum olacaktır. Bakteri düzeylerini düşük tutmak için günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanın.


6) Telefonunuzu plastik bir torbaya koyun. Diş Hekimi hastalardan telefonlarını dezenfekte ederek plastik bir torbaya bırakmalarını önerir. Ofiste beklerken telefonlarımıza her zaman bakma eğiliminde olacağımızdan dolayı telefonunuzu kullanacağınızı düşünmese bile, ekstra dikkat göstermeniz ve olası kontaminasyonu önlemek için plastik bir torbada tutmanız en iyisidir.


7) Kendi kaleminizi getirin ve kredi kartı ile ödeyin. Hasta bilgi formlarını cevaplamak için bir kaleme ihtiyacınız olacak, ancak ortak bir öğeye dokunmaktan kaçınmak için kaleminizi evinizden getirmeniz en iyisidir. Masada ödeme yapmak istiyorsanız, kolayca sterilize edebilmeniz için bir banka veya kredi kartı getirin, para veya gereksiz evraklarla uğraşmaktan kaçının.


halimdere@gmail.comDaha Farklı Şeyler Okuyun

18 görüntüleme

Hayata ve yaşama dair, sağlık, dizi, film, anne, hamilelik, çocuk, bebek, yemek, ekonomi, bilim, teknoloji, spor, satranç, hayvanlar, kadın, erkek ve daha niceleri hakkında merak edilen tüm içerikler haayat'ta.
İlham ve Yaşam Kaynağınız | haayat

©2020 www.haayat.com

info.haayat@gmail.com

'temizyürek's