Ara

Koronavirüs Karantinası Bitince Yapılmaması Gereken 6 Şey #evdekal

Üzgünüz, ama hayatın hemen normale dönmesini beklemeyin.

Yavaş yavaş,  coronavirüs kısıtlamaları Tüm dünyada özellikle Avrupa, ve Türkiye'de kaldırmaya planlanıyor. Arkadaşlarınızı kucaklayabileceğiniz, eğlence mekanlarına gidebileceğiniz, stadyuma gidip takımınızı destekleyeceğiniz, uçağa ve otobüse bineceğiniz günleri iple çekiyorsunuz.. 


Biz de. Ancak küresel olarak  teyit edilen vakalar ve  her gün binlerce kişi tarafından yükselen COVID-19 ölümleri ile , bazı kısıtlamalar gevşese bile, koronavirüs salgını hakkında ve bu virüsün uzun vadede tam olarak davranış biçimini halen bilmiyoruz. Seyahatler açılsa bile eğer dikkat edilmez ise 2. ve 3. dalga salgınların gelmesine yetkililer kesin gözüyle bakıyor.


Farklı hükumetler ve ajanslar, yeni COVID-19 vak'alarında ani artışlara dikkat ederken bazı önlemleri yavaş yavaş rahatlatan aşamalı bir yaklaşım da dahil olmak üzere, her zamanki gibi alışkanlıklara hemen dönmenin ise çok ağır sonuçlar doğuracağına eminler.


Kesin olan bir şey var: Yaşam tarzınız hemen "normal"e dönmeyecek. Her topluluğun kendine özgü kuralları olsa da, bu kural tüm dünyada uygulanması gereken ortak ve global bir karar olacak.


Ev gezmeleri yapmayın ve eğlence mekanlarından uzak durun.


Sosyal uzaklaşma önlemleri, yakın temasa giren insanlardan viral bulaşın yayılmasını yavaşlatmaktadır. Evde bir parti veya gün düzenlemek aile toplantıları organize etmek, veya yeniden açıldıklarında bir bar yada eğlence mekanına gitmek pek mantıklı olmamakla birlikte koronavirüsün tekrardan pandemi gücünü artırmasına sebep olacaktır. Eğlence mekanları yeniden açılsa bile, muhtemelen sınırlı saatlerde (örneğin 23: 00'de kapanış), sosyal mesafeli ve sınırlı bir kapasite sunarak hizmetlerini yapacaklardır.


Ellerinizi yıkamayı asla bırakmayın.


Bir aşının bulunması bile koronavirüs salgınının tamamen sona erdiği anlamına gelmeyeceğini unutmayın . Virüs yayılmaya devam ederken, okulların ve işletmelerin yeniden açılmasının ekonomik nedenleri olabilir, ancak hiç kimse tedbiri elden bırakmayarak bu süre zarfında elde ettiğiniz en iyi alışkanlığınız olan el yıkama alışkanlığını azami 20 saniye olacak şekilde devam etmeli bu alışkanlığınızdan vazgeçmemeli.


Yüksek riskli kişileri hemen ziyaret etmeyin.


Karantina sona erdiğinde acele etmeden yaşlı ve büyüklerimizi ziyaret etmeliyiz tabiki ama bununda bir kuralı var. Bağışıklığı zayıf bireylere, geçmiş kronik hastalıkları olan bireylere Türk üsülü sıcak sarılmalar yerine sosyal mesafenin korunduğu tarzda selamlamalar yapılmalı.


Yüksek risk grubundaki insanlar için, sağlıklı bir mesafeyi korumak, onları güvende tutmanın en iyi yoludur. Bu sizin ve ailenizin son derece dikkat etmesi gereken bir şey.


Uluslararası bir tatil planlamayın !


Kısıtlamalar kaldırıldıktan sonra ziyaret etmek istediğiniz dünyanın her hangi bir yeri olabilir. Fakat biraz sabırlı olmalısınız. Gereksiz yapılacak bir seyahat tekrar bu salgınla hem ülkemizi hem kendimizi karşı karşıya bırakmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

İnsanların uluslararası hareketi, koronavirüsün öksürme ve hapşırma gibi kişiden kişiye bulaşma yoluyla pandemik oranlara çok hızlı ulaşmasına katkıda bulundu. Bu yüzden uzun bir süre bu tarz seyahatlerden uzak durmak herkesin yararına olacaktır.


Yüz maskelerinizi hemen atmayın


En azından başlangıçta, bir yerlere giderken bu maskelere ihtiyacınız olabilir. AVMlere, ​​restoranlara vb. yerler tekrardan faaliyete geçtikleri zaman bir süre daha maske ile müşteri kabul etmeleri bu salgının 2. dalgasından uzak kalmak için alınması gereken tedbirlerden biri. Ateş kontrolleri ve sosyal mesafe kuralı bununla beraber ellerinizi temizlemeniz için zorunlu uzatılan el dezenfektanları bir süre daha hayatımızda olabilir.


Çok rahat olmayın !


Kötü haberlerin taşıyıcısı olmak için değil, ama bunun bir sorumluluk olduğunu bildiğimizden söylüyoruz: '' Fazla rahat olup bundan önceki hayatınıza hemen bir gün içinde dönmeyin ''


Singapur'da olduğu gibi karantina önlemlerini yeniden almak zorunda kalmamak için bu 6 kurala ve hatta sizin kendi alacağınız kişisel kurallarınıza bir süre daha şüphesiz devam etmeniz gerekmektedir.


#karantina #maske #kural #yasak

31 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Hayata ve yaşama dair, sağlık, dizi, film, anne, hamilelik, çocuk, bebek, yemek, ekonomi, bilim, teknoloji, spor, satranç, hayvanlar, kadın, erkek ve daha niceleri hakkında merak edilen tüm içerikler haayat'ta.
İlham ve Yaşam Kaynağınız | haayat

©2020 www.haayat.com

info.haayat@gmail.com

'temizyürek's