Ara

İyi Bir Liderde Olması Gereken 9 Özellik Nedir?

Lider, elindeki gücü kullanabilme kapasitesine bağlı olarak, çevresini etkileyen kişidir.


Lider gerektiğinde aldığı zor kararların ve sonuçlarının ardında durmasını bilir ve insanın başkalarından aldığı bilgilerle bilgili olabildiğini, ancak sadece kendi aklı ile akıllı olabildiğini bilir. Bu nedenle çevresine danışır ancak son kararı tüm sorumluluğu alarak hep kendisi verir.


Üst düzey insanlar, patronlar, politikacılar, başkanlar, CEO'lar vb. Lider’e bir örnektir.Liderde Olması Gereken Vasıflar;


Vizyon sahibi olmalı, tutkulu ve fedakâr olmalı, inançlı olmalı, kararlı ve tutarlı olmalı, örnek teşkil etmeli, takipçilerine güvenmeli ve onların güvenini kazanmalı, motive etmeli, beklentileri vizyonla bütünleştirmeli, ilham vermeli, gelişim odaklı olmalı, adalet duygusu olmalı, mütevazi olmalı, iyi bir dinleyici olmalı, açık iletişim kurmalı, insanlara karşı duyarlı olmalı, durumlara karşı duyarlı olmalı, yenilikçi olmalı, hızlı ve etkin karar vermeli, esnek olabilmeli, zamanı etkin kullanmalı, sinerjik takım kurabilmeli, bilgi sahibi olmalı,


Liderlik gerçekten belirli bir konum veya bir kişinin kıdemi ile ilgili değildir. Birisinin yıllarca çalışmış olması, bir takıma liderlik etme nitelik ve becerilerini kazandığı anlamına gelmez.


Yönetsel bir pozisyona yükselmek sizi otomatik olarak bir lidere dönüştürmez. CEO'lar ve diğer üst düzey yetkililer her zaman büyük liderlik becerilerine sahip değildir.


Peki, iyi bir lider yapan nedir? Bir liderin özellikleri nelerdir?


Liderlik becerileri, herhangi bir ortamda bir takım için rol modeli olmanızı sağlar. Büyük liderlik nitelikleri ile başarılı liderler her şekilde ve boyutta gelir. (evde, okulda veya iş yerinde)


Aşağıda, başarıyla önderlik edebilmek için bir liderin olması gereken bazı özellikleri listelenmiştir.


1. En Kötü Durumlarda Bile Olumlu Olun


Büyük liderler, kendileri olumlu bir tutum sergilemedikçe mutlu ve motive olmuş bir ekibe sahip olmayacaklarını bilirler. Bu, işler ters gittiğinde pozitif kalarak ve iş yerinde rahat ve mutlu bir atmosfer yaratarak yapılabilir.

Ekip üyeleri liderleri tarafından takdir edilirlerse ihtiyaç duyulduğu zamanlarda fazla mesai yapmaları her zaman muhtemeldir.


Düşük takım ekiplerinde moraller bozuksa veya büyük hatalar yapılmış ise, Lider böyle kötü durumlarda bile büyük lider olma özelliği ile kalır ve takımın sorunlarını çözmek için onları motive etmenin yollarını bulur.


1928'de, film yapımcısı Charles Mintz'in Disneyin şartlarını kabul etmeyerek ilişkileri tamamen kesmekle tehdit etti ve bu durum o zaman için Walt Disney (1901-1966)'i resmen bir yıkıma uğratırdı, ve Mintz Disney ile yollarını ayırmayı seçti. Ancak Mintz kendisinden ayrılırken bu zorluktan kurtulmak için Disney, yeni bir şey yaratmaya karar verdi: ''Tarihe Geçicek Mickey Mouse Karakteri''. Disney zorluklardan payını aldı ve her büyük lider gibi, pozitif kalmayı ve yeni fırsatlar bulmayı başardı.Walt Disney'den Ne Öğrenebilirsiniz?

 • Büyük zorlukları daha küçük zorluklara bölün ve bunları tek tek çözmenin yollarını bulun.

 • Hatadan öğrenebileceğiniz dersleri düşünün ve not alın. Böylece bazen kazanırsınız, bazen öğrenirsiniz.2. Her Yerde Güveninizi Sergileyin


Tüm büyük liderler başarılı olacaklarsa bir güven havası göstermek zorundadırlar. Bunu kişisel tatmin ve kibirle karıştırmamak lazım.

Güven önemlidir, çünkü insanlar size nasıl davranılacağına, özellikle de işler % 100 doğru gitmiyorsa, size bakacaktır.


Sakin ve kararlı kalırsanız, ekip üyelerinin de sizin gibi sakin olma olasılığı daha yüksektir. Sonuç olarak, moral ve verimlilik yüksek kalacaktır ve sorun daha çabuk çözülecektir. Panik yaparsanız ve pes ederseniz, çalışanlarınız bunu hemen anlar ve işler oradan sonra sarpa sarar.


Elon Musk, güvenli liderlere harika bir örnektir. Tesla'nın başarılı olacağına gerçekten inanıyordu ve eylemleriyle bunu birçok kez gösterdi.Elon Musk'tan Ne Öğrenebilirsiniz?

 • Anında kendine çok güvenen bir insan olamazsınız, ancak her gün yaptığınız tüm küçük şeyler yavaş yavaş sizi daha güvenli hale getirecektir.

 • Her gün kendinizle ilgili sevdiğiniz 10 şeyi listeleyin (her gün farklı bir şey) böylece kendinize daha fazla güveneceksiniz.

 • Güçlü yönleriniz üzerinde çalışın, onları geliştirmek için elinizden geleni yapın.3. Bir Mizah Anlayışınız Olsun


Her türlü liderin, özellikle işler ters gittiğinde, mizah anlayışına sahip olması zorunludur.


Ekip üyeleriniz, görünüşte korkunç bir durumda nasıl tepki vereceğiniz konusunda sizi gözlemliyor olacaklar. Personelin morali iyi olursa haliyle üretkenlik de artacaktır.


İş yerinde mizah ve kişisel tartışmaları teşvik ederek her türlü kriz öncesinde bu ortamı kurun.


Başkan olarak Barack Obama stresli durumlarda kendine güven ve sakinlik veren bir liderdi. Ama aynı zamanda “baba şakaları” ile tanınıyordu, Beyaz Sarayda muhabirler ve davetliler ile en çok şakalaşan ABD Başkanıydı.Barak Obama'dan Ne Öğrenebilirsiniz?

 • Kendinize gülün. Kendine güvenen insanlar kendi aptalca hatalarına gülüyorlar.

 • Dikkatli olun ve başkalarının yaptığı şakalardan bir şeyler öğrenmeye çalışın. İnternet'ten de çok şey öğrenebilirsiniz.4. Sorunları Kucaklayın


Bundan kaçınmak için ne kadar uğraşırsanız uğraşın, başarısızlıklar olacaktır; sorun yok. Onlarla nasıl başa çıkacağınızı bilmeniz gerekiyor.


Büyük liderler birer birer adım atar. Sakin kalırlar ve mantıksal olarak durumu düşünürler ve kaynaklarını kullanırlar. Yapmadıkları şey parçalanmak ve takımlarına ne kadar endişeli olduklarını belli etmek, bu da olumsuz moral, korku ve başarısızlık gibi kötü durumlarla karşılaşmalarını engelliyor.


Büyük liderler aslında aksiliklerle karşılaşsalar bile önderlik ederler.

Henry Ford, Ford Quadricycle'ı tasarlayıp geliştirdikten sonra büyük bir aksilik yaşadı. 1899'da Detroit Otomobil Şirketi'ni kurdu, ancak ürettikleri otomobiller standartlarına uygun değildi ve çok pahalıydı. Şirketi 1901'de battı. Ford bunu sorunun üstesinden adım adım geldi ve Henry Ford Şirketi'ni kurdu. Satışlar ilk başlarda yavaştı ve şirketin mali sorunları vardı; 1903 yılına kadar Ford Motor Company başarılı olmuş ve Ford'u piyasaya sokmuştu.Ford'dan Ne Öğrenebilirsiniz?

 • Herhangi bir sorunun kök nedenine gidin, böylece tekrar olmasını önleyebilir ve hatadan bir şeyler öğrenebilirsiniz.

 • Bir şeyin neden gerçekleştiğini 5 kez (veya daha fazla) “neden” sorusunu kendinize sorarak ve her seferinde farklı cevap arayarak gerçek faktörü bulabilir ve sorunu çözmek için en iyi çözümü bulabilirsiniz.

 • Ayrıca, bir sorunun temel nedenini bulduktan sonra bunun tekrar olmasını nasıl önleyeceğinizi de öğreneceksiniz.5. Dinleyin ve Geri Bildirim Verin


Bu aslında göründüğünden çok daha karmaşık bir durumdur. Büyük bir lider için iyi iletişim becerileri şarttır. Beyniniz olan çılgın mağarayı çok iyi anlayabilirsiniz, ancak bu fikirleri başkalarına yeterince iyi açıklayabileceğiniz anlamına gelmez.


En iyi liderlerin, etraflarındaki insanlarla açıkça iletişim kurabilmeleri gerekir. Ayrıca diğer insanları doğru yorumlayabilmeleri ve söylediklerini kişisel olarak almamaları gerekir.


Tibet devletinin birleşmesinin bir sembolü olarak Dalai Lama, Budist değerlerini temsil eder ve uygular. Dalai Lama'nın liderliği yardımseverdir ve diğer Budist kuralların yanı sıra gerçeğe uygundur. Bu, tüm liderler için harika bir örnektir: eğer başkalarına iyi talimatlar vermek istiyorsanız, durumu doğru bir şekilde anlamak için başkalarından geri bildirim almanız gerekir.


dalai lama

Dalai Lama'dan Ne Öğrenebilirsiniz?

 • Ekip üyeleri arasında iletişimi teşvik etmek ve açık kapı politikası oluşturmak.

 • Ekip üyelerini konuşurken kesintiye uğratmamaya çalışın.

 • Ne söylediklerini özetleyin ve fikirleriniz ile ilgili her konuşma sonrası geri bildirim isteyin.6.Çalışanlarınızı Tanıyın ve Sizi Temsil Etmelerine İzin Verin


Ne kadar isterseniz isteyin, aslında her şeyi kendiniz yapamazsınız. Yapabilseniz bile, ekip ortamında bu zaten pekte hoş karşılanmayan bir durum olurdu.


İyi liderler, temsilcilerinin kendi stres seviyelerini hafifletmekten daha fazlasını yaptığını kabul ederler Başkalarınca temsil edilmek, onun yeteneklerine güven duyduğunuzu gösterir.


Steve Jobs en küçük ayrıntıya kendi odaklandığı bilinmesine rağmen, kendisini kimin, nasıl temsil edileceğini biliyordu. Tim Cook gibi yetenekli ekip üyelerini bularak, geliştirerek ve onlara güvenerek uzun süre olmasa bile Apple'ı sorunsuz bir şekilde çalıştırmayı başardı.Steve Jobs'tan Ne Öğrenebilirsiniz?

Çalışmayı ekip üyelerine ne zaman ve nasıl tam olarak neyi devredeceğinizi bilmek için her bir çalışanınıza çok aşina olmanız gerekir:

 • Tüm güçlü yanlarını, zayıf yönlerini ve kişiliklerini listeleyin.

 • Tutkuları ve ilgi alanları hakkında daha fazla bilgi edinmek için ekip üyelerinizle daha fazla konuşun.7. Etrafınızdaki İnsanlara İlham Verin


İyi bir lider, etrafındaki kişilerin becerilerini geliştirmenin ne kadar önemli olduğunu bilir. Bu becerilerini erkenden tanıyabilir.


Büyük liderler bilgilerini ekiple paylaşır ve onlara ulaşma fırsatı verir. Liderler saygı ve bağlılıklarını bu şekilde kazanırlar.8. Sorumluluk Alın ve Başkalarını Suçlamayın


Büyük liderler, şirketlerine, iş yerlerine veya bulundukları durum ne zaman olursa olsun, başarısızlık için kişisel sorumluluk almaları gerektiğini bilirler.


En iyi liderler mazeret göstermezler; suçu üstlenirler ve sonra sorunu en kısa sürede nasıl çözeceklerini bulurlar. Bu onların güvenilir olduklarını ve bütünlüğe sahip olduklarını kanıtlar.9. Geçmişten Ders Alma


Tüm büyük liderlerin kariyeri boyunca bir noktada keşfedilmemiş toprakları keşfetmek zorunda kalacaklarını söylemek gereklidir. Bu nedenle, sezgilerine güvenebilmeli ve onlara rehberlik etmek için geçmiş deneyimlerden yararlanabilmelidirler.


Büyük liderler her zaman daha önce deneyimledikleri her şeyden öğrenilecek bir şey olduğunu bilirler. Karar vermek ve derhal harekete geçmek için mevcut zorlukları geçmişte öğrenilen derslerle ilişkilendirebilirler.
Liderlik özellikleri öğrenilebilir. Sürekli pratik yaparsanız, büyük bir lider de olabilirsiniz.


Ekibinizle çalışırken, nerede olursanız olun, alışkanlıklarınızı küçük değişiklikler yapın. Çoğumuz başkan veya CEO değiliz.


Ancak hepimiz başka insanlarla çalışıyoruz ve eylemlerimiz her zaman başkalarını etkiliyor. Bu, herkese liderlik becerileri geliştirme ve kalabalığın arasından sıyrılma şansı verir.


halimdere@gmail.comDaha Farklı Şeyler Okuyun.


34 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Hayata ve yaşama dair, sağlık, dizi, film, anne, hamilelik, çocuk, bebek, yemek, ekonomi, bilim, teknoloji, spor, satranç, hayvanlar, kadın, erkek ve daha niceleri hakkında merak edilen tüm içerikler haayat'ta.
İlham ve Yaşam Kaynağınız | haayat

©2020 www.haayat.com

info.haayat@gmail.com

'temizyürek's