Ara

Hangisi daha zeki ? Kediler mi Köpekler mi ?

En popüler evcil hayvanlardan olan köpek ve kediler, insanların en yakın dostlarıdır. Bir köpek size hainlik yapmaz. Bir kedi size düşmanlık yapmaz. Hayvanlar dünyanın en samimi canlılarıdır. Kedilerin mi köpeklerin mi daha akıllı diye uzun yıllardır araştırılır ama elle tutulur somut bir cevap bugüne kadar verilememişti. Soruya bilimsel kanıtlarla yanıt bulmak için, yıllardır sürdürülen çalışmalar arasında, serebral kortekslerindeki nöronların sayısını hesaplayarak hayvanların zekalarını ölçmeye çalışan uluslararası bir bilim insanları ekibinin araştırma sonuçları, bu konuda önemli fikirler veriyor. Vanderbilt Üniversitesi Psikoloji ve Biyolojik Bilimler Akademisi’nden Suzana Herculano-Houzel tarafından geliştirilen, beyindeki nöronların sayısını, özellikle de serebral kortekstekileri ölçmek için geliştirilen bir yöntemle bu konu çözülmeye başlandı.


Serebral korteks beynin en büyük katmanıdır ve birçok karmaşık davranışsal özellik ile ilişkilidir. Kortikal nöron sayısının, hayvanların zihinsel yapı zenginliğini ve geçmişteki deneyimlere dayanarak çevresinde neler olacağını tahmin edebilme yeteneğini belirlediği görülüyor.


Köpekler, yaklaşık 530 milyon kortikal nöronla ezici bir üstünlük gösterirken, kedilerin yaklaşık 250 milyon kortikal nörona sahip oldukları bulundu. Göreceli bir karşılaştırma yapılmak istenirse, bir insanın beyni ise yaklaşık 16 milyar kortikal nörona sahiptir. Serebral korteks, memelilerin beyinlerindeki en büyük bölgedir ve bellek, dikkat, algı, biliş, farkındalık, düşünce, dil ve bilinçte önemli bir rol oynamaktadır.


Yapılan araştırmalardan elde edilen daha da önemli bir sonuç ise, diğer hayvanlar da incelendiğinde, beyinlerinin boyutlarının kortikal nöronlarının oranıyla doğrudan bir ilişki göstermemesidir. Yani beyinleri ne kadar büyükse, o kadar fazla kortikal nörona sahip değildir. Örneğin, bir golden retriever köpeğin beyninin, kendisinden üç kat daha büyük bir beyne sahip olan bir boz ayınınkinden daha fazla kortikal nörona sahip olduğu bulundu. Ve, aslında bir boz ayının, bir kediyle benzer sayıda kortikal nörona sahip olduğu görüldü.

Sonuç: Bu araştırmaya göre köpekler daha zeki denilebilir. Bende tatildeyken yaşadığım bir olayı sizinle paylaşmak istiyoruz. Tatil yapmak için gittiğin yerde bir kedi ve oranın yerlisi bir köpek vardı. Kedi gelip gelip yanaşırdı bize meğerse de amacı kendini sevdirerek yemek istemekmiş. Kedi kendini sevdirerek yemek almaya çalışırken köpek bunu gördü ve çöpün oraya gitti. Köpeğin neden çöpün oraya gittiğini anlamamıştım. Kedi ne kadar zeki bizle iletişim kurarak yemek elde etmeye çalışıyor ama köpek çöpün orada yemek arıyordu. Köpek 5 dk sonra ağzında yiyecek ve kemiklerle geldi ve kediye verdi. Kedide hemen gidip yemeye başladı. O zaman anladım ki köpeklerin çok daha iyi bir dost ve daha zeki hayvan olduklarını. Bu yüzden bu araştırmanın sonucu bana da oldukça doğru geldi. Bu bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Sizinde buna benzer yaşadığınız olaylar varsa bu sayfada yorum olarak yazıp paylaşabilirsiniz.


Kaynak: https://www.iyimiboyle.com/kedi-mi-yoksa-kopek-mi-daha-zeki.html

45 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Hayata ve yaşama dair, sağlık, dizi, film, anne, hamilelik, çocuk, bebek, yemek, ekonomi, bilim, teknoloji, spor, satranç, hayvanlar, kadın, erkek ve daha niceleri hakkında merak edilen tüm içerikler haayat'ta.
İlham ve Yaşam Kaynağınız | haayat

©2020 www.haayat.com

info.haayat@gmail.com

'temizyürek's