Ara

Gerçekten İlginç Olan 10 Bilgi Serisi -3-

Herkes , çevrelerindeki dünyayı sorgulayan şaşırtıcı ve ilginç eğlenceli gerçekleri sever . Bu duyguyu bir kez daha yaşamanız için akla gelebilecek her türde bulabileceğimiz en ilginç eğlenceli içerikleri bir seri olarak derledik. Serimizin ilk bölümünü okumadıysanız; Gerçekten İlginç Olan 10 Bilgi Serisi -1-. İşte serinin üçüncü 10 eğlenceli ve bir o kadar ilginç bilgisi.

1- Çocuklara bir zamanlar ilaç olarak morfin veriliyordu.


1800'lerin ortasında bir bebek olsaydınız size bir yatıştırıcı şurup vermeleri muhtemeldi. Bu şurubun, çocukları rahatlattığı, tüm acıyı hafiflettiği iddia ediliyordu. Öyleydi de çünkü bu şurup aynı zamanda son derece tehlikeliydi çünkü karışımında morfin içeriyordu .2- Su, sıcaklığına bağlı olarak farklı sesler çıkarır.


Çok yakından dinlerseniz, sıcak su ve soğuk su dökülürken birbirinden farklı ses çıkarırlar. Isı, suyun döküldüğünde çıkardığı sesin perdesini değiştiren suyun kalınlığını veya viskozitesini değiştirir. Isı olarak hissettiğimiz şey, daha hızlı hareket eden suyun moleküllerinden gelir. Soğuk su daha kalındır ve bu nedenle biraz daha tiz bir ses çıkarır.3- Dünyada’ki kahkahaların çok azı bir şaka sonrası atılıyor.


Kahkahalarımızın çoğu yapılan bir şaka sonrasında atılmış değil. Kahkahaların yüzde 20'sinden daha azı yapılan şakalardan sonra geliyor ; kalan %80’lik kısım ise sosyal ilişkiler sırasında ve diğer sebeplerden atılan kahkahaları oluşturuyor. .4- Bir adam 200'den fazla insanı intihardan kurtardı.


ABD San Francisco'daki Golden Gate Köprüsü birçok intiharın yaşandığı bir yer. Ancak, bir otoyol devriyesi polisi bu sorunla mücadele etmek için diğer tüm polislerden daha fazlasını yaptı. Memur Kevin pBriggs, kariyeri boyunca meşhur köprüden 200'den fazla insanla kişisel olarak konuşarak intihardan vazgeçirdi5- Avrupalılar yamyamdı.


16. ve 17. yüzyıl Avrupa'sında yamyamlık aslında oldukça yaygındı, tıbbi amaçlar için yapıldığı düşünülen yamyamlık oldukça şaşırtıcı tarifler içeriyordu. Mısır inanışlarından esinlenilen düşünceye göre insanın bedeni başka bir insana iyi gelen özellikler taşır şeklindeydi.


Örneğin başı ağrıyanlar için verilen reçetede herhangi birinin kafatasını ezin ve çay haline getirin denilebiliyordu! Tıbbi açıdan yapılan yamyamlık günümüzde bu şekilde devam etmiyor olsa da. Modern tıpta kan bağışı, organ nakli ve cilt nakli şeklinde daha insani boyutta transferler ile insanlar iyileştirmeye çalışılıyor.6- Köpekler birazda olsa gerçekten Türkçe anlıyor.


Bazı insanlar buna inanmakta zorluk yaşayabilir, ancak köpekler yaklaşık 165 kelimelik bir kelime dağarcığını öğrenebilirler. Köpekler kısa kelimeleri ve "t" veya "r" gibi sert ünsüzleri içeren kelimeleri çok iyi bir şekilde anlayabilirler.


Köpeğinizin kelime dağarcığını genişletmek istiyorsanız, kararlı ve tutarlı olun; örneğin, al sana kahvaltı, işte öğle yemeği vakti veya akşam yemeği saatin geldi demek yerine her seferinde aynı kelimeyi kullanın, kısa bir şekilde mama veya yemek vakti diyebilirsiniz.8- Her insanda bir çivi bulunur.


Demir, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu önemli bir besindir. Kırmızı kan hücrelerinizin vücutta enerji üretmek için gerekli olan oksijeni taşımasına yardımcı olur. Bu nedenle demir eksikliği kendini yorgunluk hissi ile gösterebilir.


Sağlıklı bir yetişkinin vücudunda yaklaşık üç gram demir bulunur, 3 gramlık bir demiri somutlaştırmak istersek orta boydan daha büyük bir beton çivisine denk geliyor. Bu da demek oluyor ki her sağlıklı birey ortalama bir çivi ağırlığında demiri vücudunda bulunduruyor.9- Kızılların soyları mı tükeniyor?


İnternet'te doğal kızılların 2060 yılına kadar soyu tükeneceğini söyleyen bir söylenti var. Kızıl saça neden olan genin çekinik olduğu, yani her iki ebeveynin de çocuklarının kızıl saçlı olması için kızıl saç genine sahip olması gerektiği doğrudur .


Bununla birlikte, kızıl saçlı olmayanlar bile kızıl saç genini taşıyabilir ve nesiller boyunca beklenmedik bir şekilde kızıl saçlı çocuklar doğurabilir. Bu nedenle 2060 yılında bu soyun tükeneceği tamamen bir efsanedir.


10- Profesyonel beyzbol takımlarında bir zamanlar kadınlar yer alıyordu.


Şu anda kadın oyuncu olmasa da, profesyonel erkek liglerinde çok sayıda kadın oyuncu lisanslı olarak beyzbol oynuyordu. Günümüzde ABD de bu durum değişse de kadınların bu oyunun zamanında başarıyla üstesinden geldiklerini herkes biliyordu.


Daha Farklı Şeyler Okuyun.

39 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Hayata ve yaşama dair, sağlık, dizi, film, anne, hamilelik, çocuk, bebek, yemek, ekonomi, bilim, teknoloji, spor, satranç, hayvanlar, kadın, erkek ve daha niceleri hakkında merak edilen tüm içerikler haayat'ta.
İlham ve Yaşam Kaynağınız | haayat

©2020 www.haayat.com

info.haayat@gmail.com

'temizyürek's