Ara

Gerçekten İlginç Olan 10 Bilgi Serisi -2-

Herkes , çevrelerindeki dünyayı sorgulayan şaşırtıcı ve ilginç eğlenceli gerçekleri sever . Bu duyguyu bir kez daha yaşamanız için akla gelebilecek her türde bulabileceğimiz en ilginç eğlenceli içerikleri bir seri olarak derledik. Serimizin ilk bölümünü okumadıysanız; Gerçekten İlginç Olan 10 Bilgi Serisi -1-. İşte serinin ikinci 10 eğlenceli ve bir o kadar ilginç bilgisi.1- Dünyanın en sağlıklı yeri Panama'da.


International Living'in 2018 tarihli raporuna göre, Panama'daki Volcán yakınlarındaki küçük bir vadi , dünyanın yaşamak için en sağlıklı yer olma özelliğini kazandı . Shangri-La Vadisi olarak adlandırılan bölge, güzel manzaraya, düşük yaşam maliyetine ve çevredeki alanlardan önemli ölçüde daha uzun bir yaşam beklentisine ev sahipliği yapıyor .2- Zamanın firavunlarından biri, sinekleri kendinden uzak tutmak için bir kölesini balla kaplatırdı.


Eski Mısır firavunlarından 90 yıl boyunca hüküm süren Kral 2. Pepi, böcekler tarafından rahatsız edildiğinde, kölelerinden birinin sinekleri kendisinden uzaklaştırması için balla kaplanmasını emrederdi.


3- Bazı insanlar dizlerinde fazladan bir kemiğe sahiptir.


İnsan vücudunun evrimleşmeyi bitirdiği sanıyorsanız, tekrar düşünün. Bazı insanların dizlerinde fabella adı verilen bir kemik olduğu ortaya çıktı . Ve bilinmeyen bir amacı olan bu küçük kemik bir zamanlar insanlarda çok iken zamanla azaldı. 1875 yılında, incelenen kişilerin yaklaşık yüzde 18'inin bir fabella kemiği vardı. Bu sayı 1918'de yüzde 11'e düştü. Bununla birlikte, fakat 2018'de yapılan araştırmalarda artış göstererek bireylerin yüzde 39'unda bu gizemli kemik tekrardan tespit edildi..4- Pringles aslında patates cipsi değildir. Çünkü Pringles ‘’Cips’’ değildir.


Pringles kutusunu gördüğünüzde, daha yakından bakın; ambalajın hiçbir yerinde "Cips" kelimesini görmezsiniz. Çünkü Pringles ince dilimlenmiş patateslerden yapılan bir cips değildir. Diğer patates cipsi üreticileri şikayeti sonucu, Pringles'in cips olarak pazarlanamayacağı ancak patetes gevreği olabileceği kararına vardılar.5- Okyanuslarda şeffaf kafalı bir balık vardır.


Okyanuslarımızın en derin seviyeleri , gezegenin en az keşfedilen alanlarındandır. Bu derinlikteki aşırı basınç, soğuk ve karanlık nedeniyle orada sadece en garip yaratıklar hayatta kalabilir. Bunlar arasında dev tüp solucanları, vampir mürekkepleri, goblin köpekbalıkları ve dişleri olan engerek balıkları bulunur. Belki de en garip olanı ise, tamamen şeffaf bir kafaya sahip büyük bir balık olan Barreleye Balığıdır.6- Savaşta habercilik yapan köpek.


I.Dünya Savaşı siperlerinde iken, ABD Birinci Piyade Tümeni, diğer askerlerle iletişim kuramadığını fark etti, patlayan bombalar ve çıkan yangın telefon kablolarına zarar vermişti çünkü. Genç bir asker ise, benzersiz bir çözüm buldu: Askerlerin Paris'te sahiplendiği terrier cinsi bir köpeği, mesajları bir bölümden diğerine götürmesi için kullanıdılar. Yakasına sıkıştırdıkları notları bir o cepheye bir bu cepheye taşıyan köpek, birçok hayat kurtardı. Öldüğünde ise askeri bir tören ile defnedildi.7- Duş alırken gerçekten daha yaratıcıyız.


Duş sadece kişisel temizlik için değil, aynı zamanda yaratıcılığınız için de iyidir. Psikolojik Bilimler dergisinde açıklanan 2012 de yapılan bir araştırmada, gönüllülere çözmeleri için bazı sorular ile görevler verildi ve ardından gönüllülerin bir kısmına duş seansları ayarlandı. Bu süre zarfında, duş seansı alan gönüllülere daha zorlu görevler verilirken, diğerleri daha basit görevler aldı. Duş süresi boyunca daha zorlu görev alan gönüllülerin, duş seansı almayan gönüllülere göre orijinal ve yaratıcı bir şekilde sorunlarını çözme olasılığının daha yüksek olduğu gözlendi..8- ABD Başkanı Abraham Lincoln bir içki uğruna öldü.


Abraham Lincoln'ün 14 Nisan 1865'te Washington DC'deki Ford Tiyatrosu'nda bir gösteri izlerken John Wilkes Booth tarafından vuruldu ve öldürüldü. Ama çok az kişinin bildiği bir şey vardı ki Başkan bir kadeh içki yüzünden ölmüştü.

Ne yazık ki Başkanın koruması Frederick Parker, alkolü çok seven bir polis memuruydu. Vardiyası sırasında Ford Tiyatrosu Salonundan, içki içmek için Başkanı bırakarak ayrıldı. Tam da bu sırada suikastçi Booth, Abraham Lincoln'un oturduğu koltuk aralarına girdi ve Başkanı vurdu.9- Savaşlarda kullanılmak üzere eğitilen yüzlerce Yunus..


Yunuslar yaygın olarak sevimli, akıllı hayvanlar olarak bilinir. Bilinmeyen şey ise, bu kurnaz canlıların büyük ölçüde ABD ve eski Sovyetler Birliği tarafından Vietnam Savaşı ve Soğuk Savaş sırasında kullanıldıklarıdır . Her iki ülke de sonar yetenekli bu balıkları inceledi ve mayınları tespit etmek, dalgıçlara ekipman getirmek, kayıp ekipmanları bulmak ve denizaltıları korumak amacıyla etrafında şık numaralar sergileyerek düşmanlar tarafından görünmemesi için eğitti hatta ABD bu sevimli dostları intihar komandosu olarak kamikaze dalışı yapan üzeri bomba giyili hale getirdi ve düşman gemilere ölüme gönderdi.10- Akordeon çalmak bir zamanlar Kuzey Kore'deki öğretmenler için zorunluydu.


Kuzey Kore'deki en popüler enstrüman akordeondur, o kadar ki tüm öğretmenlerin öğretmen diplomalarını almak için bu ensturmanı doğru bir şekilde çalmaları gerekiyordu. Çünkü akordeon soylular için tasarlanan bir kuyruklu piyano değil, "halkın aracı" olarak görülen bir aletti.#akerdeon #balık #abraham #mısır #firavun

86 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Hayata ve yaşama dair, sağlık, dizi, film, anne, hamilelik, çocuk, bebek, yemek, ekonomi, bilim, teknoloji, spor, satranç, hayvanlar, kadın, erkek ve daha niceleri hakkında merak edilen tüm içerikler haayat'ta.
İlham ve Yaşam Kaynağınız | haayat

©2020 www.haayat.com

info.haayat@gmail.com

'temizyürek's