Ara

Gerçekten İlginç Olan 10 Bilgi Serisi -1-

Herkes , çevrelerindeki dünyayı sorgulayan şaşırtıcı ve ilginç eğlenceli gerçekleri sever . Bu duyguyu bir kez daha yaşamanız için akla gelebilecek her türde bulabileceğimiz en ilginç eğlenceli içerikleri bir seri olarak derledik. İşte ilk 10 eğlenceli ve bir o kadar ilginç bilgi.1- Superman her zaman uçan bir kahraman değildi.


Orijinal çizgi roman Superman’de, yüksek binaları tek sıçramada atlayabilen bir kahraman olarak tasfir edilmişti. 1940'lara kadar bu durum böyle sürdü, bir animasyon dizisinin animatörleri, dizlerini bükerek sıçrayan bir kahramanın animasyonunu yapmanın çok da havalı gözükmeyeceğine karar verdiler, Superman'ın uçması gerektiğine karar verildi. Bildiğimiz superman serilerine kadar ana özelliğini bu şekilde kazanmış oldu.


2- İlk bilgisayar 1940'lar da icat edildi.


Bugünlerde bilgisayarlar her yerde bulunabilir ve gerçekten fazla yer kaplamazlar değil mi? Ama bilgisayarlar ilk bulunduğunda çok daha fazla alana ihtiyaçları vardı. Dünyanın ilk bilgisayarına bir göz atın: Elektronik sayısal entegreli hesaplayıcı (ENIAC).


Başlangıçta Pennsylvania Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde Dünyanın İlk Bilgisayarı olarak 1946'da inşa edilen ENIAC, 27215 kilogram ağırlığında ve çoğu odadan daha büyük bir oda kadar yere ihtiyacı vardı. Üretimden kısa bir süre sonra ENIAC, orduya balistik yörüngeleri (fırlatma füzeleri) hesaplamak için kullanıldı.


3- Uzay kızarmış bir et parçası gibi kokuyor.


Astronotların uzayda huzur içinde yüzen görüntülerini gördüğünüzde , Uzay nasıl kokuyor ? diye sorabilirsiniz. Ama bunun cevabı pek de beklediğimiz gibi değil. Bazı eski astronotlara göre, uzay yürüyüşü sonrası fark ettikleri farklı bir kokuya sahip olduğuydu. Bunu "sıcak metal" kokusu veya "kızarmış bir et" olarak tanımladılar.4- En uzun gelin duvağı 63.5 futbol sahası ile aynı uzunluktaydı.


Kıbrıslı bir kadın olan Maria Paraskeva Ağustos 2018'de evlendiğinde hedefi sadece evlenmek demek değildi. Ayrıca bir rekor kırmaya kararlıydı .

"Çocukken hayalim her zaman en uzun gelin duvağına sahip olup Guinness Dünya Rekorunu kırmak ."tı diyen Maria Paraskeva Rüyasını 63,5 futbol sahası kadar uzun duvağı giyerek gerçekleştirdi.5- Tek boynuzlu at İskoçya'nın ulusal hayvanıdır.


İskoçya gururla dünyanın en ünlü efsanevi yaratıklarından biri olan tek boynuzlu atı ulusal hayvanı yaptı. Bu garip bir durum gibi görünse de, İskoç yetkilileri tek boynuzlu atların ülke tarihinde ayrılmaz bir rol oynadığını açıklıyor. Hatta 12. yüzyılda, İskoç kraliyet arması içine Tek Boynuzlu At resmedildi ve günümüzde kullanımına devam ediliyor.


6- Arılar bazen diğer arıları sokar.


Arı sokmaları arılar için kötü bir şöhrettir. Ama arılar kimleri sokar diye sorulan soruların tek muhatabı insanlar değiller. Boyundan, koldan, bacaktan bu acıyı yaşayanlar sadece biz değiliz. Macquarie Üniversitesi biyoloji bölümü araştırmalarında, kovanlarını yabancılardan korumak için, bazı bekçi arıların girişte bekleyerek gelen düşman arıları sokarak uzaklaştırdıklarını keşfettiler .


7- Çocuklar günde 300 soru soruyor.


2013’de İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre küçük çocuklar gözlenerek etrafındaki yetişkinlere sordukları soruları izlendi. Çalışmalara göre, çocuklar soru sormak için annelerine yönelme eğilimindeydi ve bu anneler için günde ortalama 300 soruya maruz kalmak veya her iki buçuk dakikada bir soru sorulması demekti. Annelere, sorulan en zor sorular ise "Su neden ıslak?" ve "Gölgeler nelerden oluşur?" gibi çocuklar için en kolay sorulardı.


8- Dünyadaki karıncaların toplam ağırlığı bir zamanlar insanların toplam ağırlığına eşitti.


Araştırmalara göre, entomologlar en az bir milyon trilyon böcek olduğunu ve bu sayının sadece yüzde birinin karınca olduğunu açıkladı . Ve eğer 2000 yıl önce tüm bu karıncaları (yaklaşık on bin trilyon) alıp dev bir terazinin bir tarafına koyarsanız ve dünyadaki tüm insanları da diğer tarafına koyabilseniz bu terazi eşit duracaktı. Ne yazık ki, insanlar ağırlaştıkça, bu durum tamamen ortadan kalktı. Tabii böyle bir terazinin olmayışı da bir sorun 😊


9- "E" ve ‘’A’’ en yaygın harftir ve tüm Türkçe kelimelerin yüzde 30'unda görülür.


Birkaç cümle yazmayı deneyin, herhangi bir şey. Şimdi bir dakikanızı ayırarak alfabedeki her harfin ne sıklıkta göründüğüne bakın. Büyük olasılıkla "e" ve ‘’a’’ harfinin büyük bir yer kapladığını görürsünüz. En çok kullanılan harfler sorunun cevabını böylelikle öğrenmiş olduk.10- Benjamin Franklin'in bodrumunda bir düzine ceset bulundu.


Benjamin Franklin'in Londra'daki evinin bodrum katında birden çok iskeletin bulunduğunu biliyor muydunuz ? Kemikler, 1998'in evin yenilenmesi sırasında keşfedildi ve altı çocuk da dahil olmak üzere yaklaşık bir düzine kişiden olduğu tespit edildi.#superman #arı #karınca #benjamın #astronot

70 görüntüleme0 yorum

Hayata ve yaşama dair, sağlık, dizi, film, anne, hamilelik, çocuk, bebek, yemek, ekonomi, bilim, teknoloji, spor, satranç, hayvanlar, kadın, erkek ve daha niceleri hakkında merak edilen tüm içerikler haayat'ta.
İlham ve Yaşam Kaynağınız | haayat

©2020 www.haayat.com

info.haayat@gmail.com

'temizyürek's