Ara

Evde Kalırken Aile Bağlarını Nasıl Güçlendiririz ?


İçinde bulunduğumuz bu günler, aile üyelerinizle bazı anılar oluşturmak için mükemmel bir zaman. Dışarıda sosyal mesafe kuralına harfiyen dikkat ettiğimiz kadar ev içinde de sosyal yakınlaşma yapmak ailecek bütünleşme açısından harika bir fırsat.


Evde kaldığınız bu zamanlarda, özellikle kendimizi diğer aile üyelerimizden farklı odalarda izole geçirmek zorunda olmadığınızı varsayarsak; Birlikte kaliteli zaman geçirmek için çaba gösterin. Aynı odada herkesin elinde ayrı bir akıllı telefon ile uğraşarak oturmak kaliteli bir aile zamanı geçirmeye örnek değildir. Bir odada bir araya gelin ve birlikte çeşitli etkinlikler yapın.


Birlikte aktivite yapmak için zaman harcadığınızda aile bağınız güçlenir. Aşağıda aileniz ve sevdiklerinizle yapabileceğiniz bazı fikirlerimiz var. Umarız en azından birkaçını değerlendirip uygulayabilirsiniz.


1. Fotoğraf Albümleri OluşturunMuhtemelen çok sayıda fotoğrafınız var ama çok az fiziksel albümünüz var -ki tahminimiz sadece evlenirken yaptırdığınız düğün albümünüz olduğudur. Anne babalarımızın daima senede birkaç kez açıp hasretle baktıkları fotoğraf albümleri vardır. Günümüzde ise tüm fotoğraflar telefonlarda, hard disklerde saklanıyor olsa da fiziksel olan somut fotoğraf albümleri her zaman daha değerlidir.


Hayatınızın son birkaç yılına bakın. Son birkaç yılda gerçekleşen olaylar, çok güzel bir yerde yediğiniz akşam yemeği, ailecek gittiğiniz bir tatil kendi evlilik töreniniz ya da kardeşinizin töreni veyahut çocuğunuzun doğumu gibi önemli yaşam olaylarını içeren dijital fotoğraflarınız mutlaka vardır.


Bu fotoğrafları, var ise evinizde dijital bir yazıcı sayesinde kendiniz basabileceğiniz yoksa internetten online olarak yükleyip istediğiniz şekilde baskılayıp, kargoyla evinize kadar gönderen, bu dönemde dışarı bile çıkmadan bu işi halledebileceğiniz bir sürü seçenek var. Edineceğiniz boş bir fotoğraf albümü hatta boş bir okul defteri bile bu basılan fotoğrafları yapıştırmak için kendinize nesilden nesile aktarılacak harika bir foto albümü oluşturmanıza yarayacaktır. Hatta her fotoğrafın altına o günü anlatan kısa bir cümleyi ailenin her üyesine yazmasını söleyerek o harika anları daha da ölümsüzleştirin.


Hangi seçimi yaparsanız yapın, ailecek sürece dahil olun. Çocuklarınız ile fotoğrafları seçin, evin babası baskı işini üstlensin ve hep beraber en sonunda albümünüzü oluşturun


2. Yastık ve Çarşaflardan Evler YapınHangi çocuk çarşaf ve yastıktan yapılan evi sevmez? Çocukluğu harika yapan anıların başında gelir sandalyeleri birleştirip, yastıkları duvar örüp, çarşaftan çatı yaptığımız evler. Çocukluğunuzda herhangi bir çarşaf eviniz olmadıysa bile, şimdi onları yapmaya başlama zamanı!


Tek ihtiyacınız olan evimizdeki bazı eşyalar. Mobilyalar, sandalyeler, yastıklar, çarşaflar. Tüm bunlarla dilediğiniz büyüklükte bir ev çadırı yapın ve içine çocuğunuz ile girerek oyunlarına ayak uydurun, hayaller kurun.

3. Birlikte Pişirin ve Birlikte YiyinEvde kalmak, bir aile olarak birlikte yemek pişirmek ve yemek için harika bir fırsattır. Çocuklarınıza öğretmek istediğiniz özel tarifleriniz varsa, şimdi bunu yapmak için harika bir zaman.


Büyük annenin nesiller boyunca aktarılan kek tarifi varsa, çocuklarınızla bunu yapmak için harika bir zaman değil mi? Bu tarifleri yaparken çocuklarınıza annelerinizle ve babalarınızla hatta büyük anne ve büyük babalarınız ile olan anılarınızı anlatmanız çocuklarınızı büyüleyecektir. Hayretle sizi dinleyecek ne kadar da farklı olduğunu öğrenecekler bundan önceki zamanların.


Çocuklarınızla özel tatlı veya yemek yaptıktan sonra, onlar için de özel bir anlamı olacaktır. Sizinle o özel yemeklerı yaptıkları zamanı ve o günkü hatıraları hatırlayabileceklerdir.4. Birlikte Masa Oyunları OynayınBirlikte oyunlar oynayan bir aileden geliyorsanız bunun değerini çok iyi biliyor olacaksınız. Değilseniz ise çocuklarınıza bu mükemmel deneyimi yaşatmak için çok güzel bir fırsat. Yetişkinler olarak bile Monopoly, Tabu, Scrabble, Kızma Birader ve çeşitli masa oyunları oynamayı seviyoruz. Yaşlarına göre çocuklarınız ile oynayabileceğiniz bir sürü oyun var piyasada.


Şimdi hep beraber bir oyun seçin ve ailecek bu oyunu oynamaya başlayın. Saatler nasıl su gibi akıp gidecek inanamayacaksınız.


5. Kukla, Sessiz Sinema veya Mini Tiyatro Oyunu SergileyinAilenizde yetenek şovları düzenleyebilirsiniz, sessiz sinema oynama veya müzikal şov yapmak için ihtiyacınız olan tek şey biraz hayal gücü ve cesaret. Gösteriyi yapabilir ve telefonunuza veya diğer elektronik cihazlara kaydedebilir bu anı ömür boyu saklayabilirsiniz. Harika oyuncular veya müthiş yetenekli sanatçılar olmanıza gerek yok. Gösteriyi özel kılan, birlikte çalışma eğlenme deneyimidir.


Kuklalarınız yoksa, yapın! Ve inanın bu hiç de zor değil. Muhtemelen evlerinizde en az bir iki çift renkli çorap vardır. Bu çorapları birer düğme ve iplikle harika kuklalara çevirebilirseniz. Çorap kuklalarının nasıl yapılacağı hakkında fikir edinmek için İnternet’e gidin ve bir araştırma yapın. Kuklaları birlikte yapmak güzel bir faaliyettir.


Video çekmeyi unutmayın, çünkü çocuklarınızın kendi performanslarını görmek isteyeceklerini garanti edebilirim. Bu öneriler hem çok ucuz hem de gerçekten aile bağının kalitesini artıracak etkinlikler.


6. Yüksek Sesle Okuma YapınBir kitabı yüksek sesle okumak, iyi bir bağlanmanın ve anılar oluşturmanın harika bir yoludur. Bir kitap aracılığıyla aynı yaratıcı dünyaya kapılmak, ailecek aynı hayale ortak olmak, paylaşılan deneyimleri artırır.


Çocuğunuz şu anda bu yaptığınız etkinlikten ve hatta kitap sonunda olaylar ve karakterler hakkında ki yorumlama konuşmalarınızdan inanın üstünden on yıllar bile geçse hala keyifle bahsedecektir.


7. Bitkilerle ve Çiçeklerle UğraşınBir bahçeniz varsa zaten burada onlarca fikir sayabiliriz. Ama bir apartman balkonunda yapacaklarınızıda küçümsemeyin. Çocuğunuza çiçek sulamayı, yeni fidan dikmeyi, hatta toprakları havalandırmayı bile ufak saksılardaki bitkilerinizden öğretebilirsiniz. Bir su dolu kabı taşıyıp bir yere dökmekten daha fazlasını anlayacaklardır emin olun.


Evinize yakın bir seradan, çiçek veya mini ağaç satan bir yerden yararlanabilirsiniz. Evinizden ayrılmak istemiyorsanız, online olarak internet üzerinden bu siparişleri güvenli bir şekilde verebileceğiniz onlarca site var. Bahçe malzemeleri sipariş edebilirsiniz ardından çocuğunuza çiçeklerle ve hayatla dolu yepyeni bir kapıyı aralamış olacaksınız.


8. Kendi Aile Partinizi Organize EdinEvde olmanız ve çok kişiyi çağıracak olamamanız büyük bir parti organize edemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Kutlamak istediğiniz bir doğum günü veya hiçbir özel gün yokken organize edeceğiniz partileri tatlılar, sağlıklı içecekler ve biraz müzik eşliğinde çocuğunuzu saatlerce eğlendirebileceğiniz bir fikre ne dersiniz?


Teyzeyi, dayıyı, halayı, aile büyüklerini görüntülü arayın onları da bu partiye dahil edin. Ailecek unutamayacağınız bir deneyim, çocuğunuzun sizi yıllarca bilinçaltında dünyanın en iyi anne babası unvanıyla taçlandıracağı harika bir an. Bunu yapmak için sadece bir plan yapın ve içinde biraz müzik, biraz kaçamak atıştırması birazda oyunların bulunduğu özel anlar oluşturun. İşte hepsi bu kadar.


9. Birlikte Bir Enstrüman ÖğreninHer zaman çalmak istediğiniz enstrümanı çalmayı öğrenmek için şimdiki zamandan daha iyi bir zaman olamaz.


Her zaman gitar çalmak ister misin? Ya da son zamanların modası Kalimba’yı bir diğer adıyla baş parmak piyanosunu hep çalmak istemedin mi? Pahalı olmayan, bir enstrüman seçip Youtube üzerinden kaydedilmiş videoların yardımıyla kısa bir sürede çok yol kat edebileceğinizi biliyor muydunuz? Büyük paralar yatırmadan başlangıç seviyesinde bu işe zaman ayırabilirsiniz, bakarsınız aradığınız hayat buradaymış ve tüm bu karantina süreci geçtikten sonra bire bir dersler almaya karar verirsiniz.


10. Gelecekteki Seyahatleri Planlayın ve Yeni Bir Dil ÖğreninHatta yeni bir dil öğrenirken öğrendiğiniz dile uygun gidilebilecek, gelecekteki tatilleri planlamaya başlayabilirsiniz. Bir aile toplantısı yapabilir ve nereye gitmek istediğinizi ve nedenini tartışabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için tek gereken şey zaman ve öncesinde yani bugün ihtiyacınız olan hayal gücü.


Çocuğunuza sorun; ‘’ Nereye gitmek istersin?’’ bunun sonucunda herhangi bir seyahat rezervasyonu yapmanız gerekmez, sadece geleceğe daha umutla bakmanızı ve çocuğunuzun her şeyin bir gün normal olacağı görüşünü kavramasına yardımcı olur. Şimdi, bir aile olarak, ne yapmak istediğinizi ve bir gün nereye gitmek istediğinizi düşünerek hayal gücünüzü kullanarak planlar yapın.

Anı biriktirmeye devam edin...


Birlikte bir şeyler yapmaya ve bir aile olarak bağ kurmaya başlamak için şimdiden daha iyi bir zaman yoktur. Birçok insanın uzun süre evde kalması gereken bu zamanlarda, bir aile olarak bağlanmak ve geleceğe yatırım yapmak için harika bir fırsattır.


Hayatta olmak her gün bir nimettir. Ailenize sahip olmak her gün nimettir. Onlara sevin ve koşullara rağmen harika anılar biriktirmeye devam edin.


haayat.com - Elif TEMİZYÜREK

#plan #seyahat #tiyatro #kukla #parti

125 görüntüleme0 yorum

Hayata ve yaşama dair, sağlık, dizi, film, anne, hamilelik, çocuk, bebek, yemek, ekonomi, bilim, teknoloji, spor, satranç, hayvanlar, kadın, erkek ve daha niceleri hakkında merak edilen tüm içerikler haayat'ta.
İlham ve Yaşam Kaynağınız | haayat

©2020 www.haayat.com

info.haayat@gmail.com

'temizyürek's