Ara

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Neler Yapılmalıdır?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsten kaynaklı hepimiz evlerimizdeyiz.Bu dönemde koronavirüse karşı güçlü bir bağışıklık sistemi ve sosyal izolasyon sürecinde sağlıklı beslenme çok daha önemli bir durum haline geldi.


Öncelikle şunu söylemek isterim ki koronavirüse karşı koruyucu tek bir besin yoktur.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek adına kişisel hijyen, sağlıklı beslenme, düzenli uyku ve fiziksel aktivite başta gelmektedir.

Sağlıklı beslenme ise sadece bu dönemde değil hayat boyu sürdürebilir olmalıdır.

Sağlıklı beslenmenin temelini oluşturan yeterli ve dengeli beslenmektir. Aşağıdaki görselde olduğu gibi Türkiye’ye özgü beslenme rehberinde de anlatılan sağlıklı tabak modelinde, tabağın yarısına yakını taze veya pişmiş sebzeler ve meyvelerden, kalan dörtte bir kısmı ekmek ve tahıl grubu, kalan kısımlar ise süt ve süt ürünleri ve olmazsa olmazımız hayvansal ve bitkisel protein kaynaklarından et yumurta kuru baklagiller fındık ceviz gibi yağlı tohumlardan oluşmalıdır.

Bu dönemde gereksiz ve fazla kalori kısıtlamaları olan diyetlerden uzak durulmalıdır.Her besin grubundan sağlıklı seçimler yapılıp öğünler atlanmadan sağlıklı beslenmek bu işin temelini oluşturur.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin başında mevsimine uygun meyve sebzeler gelmektedir. Dünya sağlık örgütü günde 5 porsiyon meyve/sebze tüketimini önermektedir.Gün içerisinde sarı turuncu mor yeşil tüm renkli sebze ve meyvelerden tüketilmelidir, hepsinin vitamin/mineral içeriği ve vücuda sağladığı faydalar farklıdır.Özellikle antioksidan vitaminlerden A,C ve E vitamini içeren besinler günlük beslenmeye eklenmelidir.

Özellikle C vitamini bu dönemde oldukça gündeme geldi.C vitamininden zengin portakal greyfurt kivi çilek, kırmızı/yeşil biber, limon brokoli günlük beslenmeye eklenmelidir.

Kaliteli hayvansal protein kaynaklarından yumurta peynir ve et çeşitleridir.Gün içerisinde yeterli proteini almak önemlidir.Hem protein hem de kalsiyum açısından zengin süt yoğurt kefir gibi süt ve süt ürünleri de günlük beslenmeye eklenmelidir.

Bitkisel protein kaynaklarından ise fasulye mercimek nohut gibi kuru baklagiller de haftada en az 1-2 kere tüketilmelidir.

Besinlerin seçimleri ve porsiyonları kadar pişirme teknikleri de çok önemlidir. Sağlıklı pişirme tekniklerinden ızgara, fırın ve haşlama yöntemleri tercih edilmeli ve hijyen açısından da iyi derecede pişirilmelidir.

Sağlıklı beslenmenin yanında olmazsa olmazı yaşamsal fonksiyonlarımızın da sürebilmesi metabolizmanın çalışması içinde su tüketimi gün içerisinde en az 2-2.5 litre olmalıdır.Fazla miktarda çay/kahve tüketiminiz varsa susamanızı da geciktiriyor olabilir bu yüzden susamayı beklemeden içilmelidir.


Düzenli ve kaliteli bir uyku da bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Melatonin, uyku ritmini ve aslında bize kaliteli bir uykuyu sağlayan bir hormondur. Akşam 11 ile gece 5 saatleri arasında salgılanmaktadır. Bu süre içerisinde uyuyor olmak melatonin hormonununda antioksidan etkisi ile hem bağışıklık sistemini güçlendirecek hem de size kaliteli bir uyku sağlayacaktır.


Ve bağışıklık sistemini güçlü kalmasını sağlayacak diğer önemli bir unsur ise fiziksel aktivitedir.Gün içerisinde evde yapılabilecek egzersiz ve hareketleri artırmak çok önemlidir.

Bu dönemde bağışıklık sistemini güçlendirmek adına önerilerim bu şekilde fakat bir de farkında olmadan bağışıklık sistemini düşürebilecek, tüketimi sınırlandırılması gereken yiyecek ve içecekler vardır. Bunlar kan şekerini hızlı yükselten şeker ve beyaz undan yapılmış ürünler, paketlenmiş ürünler ve şekerli içecekler, sosis salam gibi işlenmiş et ürünleri, aşırı tuz içeren besinler ve alkollü içeceklerdir.

Bu yiyecek ve içeceklerin vücudumuza ve sağlığımıza hiçbir faydasının olmaması yanında bağışıklık sistemini de düşürmeye yol açabilirler. Tüketimleri mutlaka sınırlandırılmalıdır.

39 görüntüleme0 yorum

Hayata ve yaşama dair, sağlık, dizi, film, anne, hamilelik, çocuk, bebek, yemek, ekonomi, bilim, teknoloji, spor, satranç, hayvanlar, kadın, erkek ve daha niceleri hakkında merak edilen tüm içerikler haayat'ta.
İlham ve Yaşam Kaynağınız | haayat

©2020 www.haayat.com

info.haayat@gmail.com

'temizyürek's