Ara

Anne Baba Olmak

Ebeveyinlik rolü edinme süreci: Anne Baba Olmak.


Ebeveynlik süreci, anne baba olmaya karar verdiğimiz andan itibaren başlar. Bu kararla birlike şüphesiz en sık sorulan soru “Nasıl?” sorusudur. Nasıl iyi bir anne veya baba olunur, bir bebeğe nasıl bakılır? Ebeveynlik hakkında düşünenlerin ellerinde ilk önce ebeveynliğin ne olduğuna dair net bir resim olmalıdır.Bu rollere hazır olup olmadıklarını görmek için kendilerine gerçekçi bir şekilde bakmaları gerekir.

Ebeveynlik güvendir, bir yaşamın size emanet edilmesidir. Aynı zamanda fedakarlık, uykusuz geceler ve büyük sorumluluklardır. Günlük görevlerden çok daha fazlasıdır, yaşam boyu bağlılıktır. Her şeyden önce çocuğun gereksinimleri göz önüne alınmalıdır. Emosyonel (duygusal) olgunluğa erişmiş olmalısınız; yani başkasının ihtiyaçlarını sizden önce, sürekli olarak karşılayacak kadar sorumlu olmanız gerekir. Bunun yanında ona yaşam boyu rehberlik etmeniz, ekonomik olarak kaynak sağlamanız, fiziksel bakımını üstlenebilmeniz, destek olmanız ve en önemlisi de onu koşulsuz sevmeniz gerekir. Yaşam stilinizde bir takım değişmeler olabilir. Küçük bir çocuğa bakmanın çok zaman ve enerji istediğini unutmayın. Bazen bebeğin gelişi ve getirdiği ekstra yükler yüzünden ebeveynler tükenmişlik hissedebilir ve gerginliklerini eşlerine yansıtabilirler. Bunu aşmanın en kolay yolu empati yapmak ve anlayış göstermektir. Arkadaşlarınızla ve aile ilişkilerinizde değişiklikler olabilir, onlara yeteri kadar vakit ayıramayabilirsiniz. Kişisel özgürlükleriniz kısıtlanabilir. Ama şunu unutmayın, çocuk evrenin gülen yüzüdür. Tüm bunların karşılığında dünyanın en güzel sevgisine sahip olacaksınız. Ebeveynliğin en güzel ödülü bu sevgidir..


47 görüntüleme0 yorum

Hayata ve yaşama dair, sağlık, dizi, film, anne, hamilelik, çocuk, bebek, yemek, ekonomi, bilim, teknoloji, spor, satranç, hayvanlar, kadın, erkek ve daha niceleri hakkında merak edilen tüm içerikler haayat'ta.
İlham ve Yaşam Kaynağınız | haayat

©2020 www.haayat.com

info.haayat@gmail.com

'temizyürek's